Au rezistat o repriza. Timisoara Saracens invinsa drastic de Newport Dragons in Challenge Cup

TIMISOARA. Campiona a Romaniei la rugby se intoarce cu o infrangere dureroasa din Tara Galilor. Elevii lui Sosene Anesi au fost invinsi cu 59 – 3 de Newport Dragons in penultima etapa din grupele Challenge Cup.

Timisorenii au inceput tare meciul de la Newport si au deschis scorul dintr-o lovitura de pedeapsa semnata de Luke Samoa. Pana la pauza transformeorul timisorean avea sa mai rateze alte doua. Gazdele au pornit mai greu motoarele si au raspuns cu doua eseuri ale lui Hallam Amos, ambele netransformate, dar si cu unul semnat de Will Talbot si transformat de Jason Tovey. Reusita transformeorului galez a stabilit si scorul pauzei, 17 – 3 in favoarea lui Newport.

In partea a doua a intalnirii, galezii nu au mai ratat nimic si nu au mai dat nicio sansa ofensivei campioanei Romaniei. Will Talbot Davies si-a completat dubla imediat dupa pauza. Rhodri Davies a raspuns si el cu o dubla, pentru ca Screech, Williams si Fry sa mai culce si ei cate o data fiecare balonul in terenul de tinta timisorean. Jason Tovey nu a mai gresit si a reusita alte 6 transformari, stabilind si scorul final, 59 – 3 pentru Newport Dragons.

Timisoara Saracens mai are un singur meci de jucat in acest sezon in Challenge Cup, la finalul saptamanii viitoare pe terenul celor de la Northampton Saints.

Sursa foto: Timisoara Saracens