Au patimit in Vinerea Mare, dar cu folos. ASU Poli Timisoara invinge CS Afumati

TIMISOARA. Inceput in forta, final in corzi. Dar totul este bine cand se termina cu bine. ASU Poli Timisoara a invins astazi „acasa” pe Stiinta pe CS Afumati si si-a consolidat pozitia a 7-a din ierarhia ligii secunde de fotbal. Alb-violetii au inceput in forta, iar Alin Ignea a deschis scorul la practic prima faza de poarta, in minutul 2 cu un sut in vinclu, din 20 de metri.

Acelasi jucator putea dubla avantajul 3 minute mai tarziu, dar sutul sau nu a mai prins poarta. A facut-o insa Vasile Nicolae in minutul 15, cu un sut la coltul scurt, el marcand primul sau gol pentru Poli, chiar in fata fostei sale echipe. Gruparea viola a ramas in atac, Krausz, Sorescu si din nou Krausz printr-o foarfeca, fiind aproape de a mari diferenta. Contrar cursului jocului, oaspetii au redus din diferenta pe finalul primei parti, in minutul 42, prin golul lui Vasile Olariu, timisorean la origine.

Partea secunda nu a mai fost atat de animata, cu toate ca ocazii s-au inregistrat la ambele parti. In ultimele minute cei din Ilfov au pus presiune la poarta lui Bozoanca, dar tabela nu s-a mai modificat. Asadar, ASU Poli s-a impus cu 2-1 si a obtinut a 13-a victorie din 28 de intalniri, iar cu 44 de puncte, trupa pregatita de Toni Foale va face Pastele pe locul 7.

ASU Poli: Dur-Bozoanca – Motreanu, Bilia (c), Scutaru, Taub, A. Ignea, Poparadu, Krausz, Predescu (Ghinescu 64′), Sorescu (Lazea 89′), V. Nicolae (Giuricici 86′).