Au luptat cu sarbii. Jucatorii Politehnicii Timisoara s-au impus cu Zrenjanin dupa un joc deloc amical

TIMISOARA. Politehnica ramane neinvinsa in acest an si cu Tavi Benga pe banca, dupa ce miercuri, pe terenul sintetic de la Baza Politehnica nr. 2, a dispus de Radnicki Zrenjanin, club la care presedinte e chiar internationalul sarb Zoran Tosic, fost jucator al actualei divizionare a treia din Banatul sarbesc.

A fost, ca si anul trecut, victorie la doua goluri diferenta. Acum 3-1 (1-1), partida fiind presarata cu unele duritati si, in consecinta, momente de tensiune. Meciul a fost prevazut sa se dispute pe durata a doua reprize de cate 50 de minute, dar, pană la urma, timpul de joc a fost 2 x 48.

Polistii au deschis scorul in minutul 26, prin Ignea, care a punctat din careu. Dupa doar cinci minute, sarbii au egalat, Avdic transformand exceptional o lovitura libera. In primul minut de la reluare, Chereches a trimis in bara. In minutul 74, Radosavljevic a intrat la rupere la Dros si a fost eliminat, dar a fost inlocuit, conform protocolului stabilit pentru acest meci. Dupa cateva zeci de secunde, Dros a solicitat schimbare, astfel ca a reintrat Trip, care tocmai fusese inlocuit.

Golurile victoriei au venit spre final, prin Al. Pop (89) și Codrea (96, dintr-un penalty obtinut de juniorul Cristodulo).

CITESTE SI: Firma de cablu care a facut sapaturi in centru, la Timisoara, amendata de Politia Locala. ISC verifica daca a fost afectata structura de rezistenta a unui bloc, in urma lucrarii ce i-a speriat pe locatari

Politehnica: Murariu – Jurj, Mera (c), Scutaru, Chereches – B. Vasile, Ignea – Al. Munteanu, Trip, Manea – Axente. Au mai jucat: Contra, D. Codrea, Sofran, Vidrasan, Coada, Dros, Saulescu, D. Radu, Al. Pop, Pintea, Cristodulo. Motreanu (accidentat) si Borbei (la nationala U17) nu au fost folositi.