Au jucat cu un om in plus timp de o ora, degeaba. Ripensia Timisoara, doar remiza alba cu Buzaul

TIMISOARA. Etapa a 12-a a ligii secunde s-a reluat astazi, cand sunt programte alte meciuri ale rundei. Pe arena Electrica, Ripensia Timisoara a intalnit una din echipele bune ale campionatului, Gloria Buzau. Dupa 90 de minute echilibrate, dar cu un plus pentru oaspeti, partida s-a incheiat nedecis, 0-0.

A fost meciul de debut al lui Florin Fabian, pe banca banatenilor, dar acesta nu a adus nimic in plus echipei, doar schimbarea de capitan, Fridrich purtand banderola in premiera astazi, in conditiile in care capitanul obisnuit, Coulibaly, a inceput surprinzator pe banca de rezerva.

Gazdele s-au bazat mult pe zvacnirile lui Ernest, un atacant de forta, in timp ce oaspetii au pus mingea jos si au ales calea posesiei si a ofensivei. Buzaul a inceput partida in atac, dar Ernest a avut cea mai mare ocazie a primei parti, insistenta lui aducandu-i un balon, pe care l-a trimis insa putin pe langa, din careul mare, minutul 16. Buzoienii au avut mai multe suturi, care nu i-au pus probleme lui Rus. In minutul 30, capitanul vizitatorilor Ciobanu a vazut cartonasul rosu, pentru un cot in gura aplicat lui Morariu, minutul 30. Pana la pauza, tot elevii lui Cristi Pustai au fost mai periculosi insa de marcat nu a facut-o nimeni.

Aceeasi situatie si in partea secunda, cu Buzaul mai prezenta in joc si cu o Ripensie lipsita parca de idei. Chiar cu un om in plus, gazdele nu au avut solutii, construind anevoios, in timp ce la finalizare nici nu prea s-a ajuns. Per total, un joc dominat de oaspeti, dar un meci destul de slab, clasic de liga secunda, 0-0.

Ripensia: I. Rus – A. Macritchii (Rz. Morariu 8′, R. Rogac 32′), Tieranu, Lalic, Fridrich (cpt.) – V. Macritchii, Vidrasan (Coulibaly 46′ – inlocuit cu Golda in min.82) – Piftor, Mitrov, Stoica – Ernest (Sokovic 46′).