Au fost lei cu echipele din Bucuresti! Dupa victoria cu Steaua, SCM Timisoara a invins si Dinamo

TIMISOARA. Dupa un inceput nefast de campionat, cu patru infrangeri dupa patru dueluri foarte echilibrate, a iesit soarele si pe strada celor poreclitii „Leii din Banat”. Prim-divizionara de baschet SCM Timisoara a invins saptamana trecuta Steaua, iar acum a trecut si de Dinamo, cu 83-70, dar dupa un meci mai echilibrat decat o arata scorul.

Gazdele au reusit prima desprindere, la 13-8, iar ecartul s-a pastrat pana la prima sirena, 29-24, dupa un prim sfert cu destule cosuri spectaculoase. Pana la pauza insa, oaspetii au revenit in joc, au preluat conducerea, 30-33 si au intrat la cabine in avantaj, 42-44.

Violetii au inceput perfect insa sfertul 3 cu un partial de 10-0 si dupa alte cateva minute se desprindeau la o diferenta de 10 puncte. Pana la final nu a mai fost rost de surprize, iar banatenii si-au pastrat avansul si chiar si l-au marit, dar au si suferit pentru a obtine acest al doilea succes consecutiv, 83-70.

Vladan Vukosavljevic a fost din nou cel mai bun macator al gruparii banatene, cu 23 de puncte, la care a adaugat si 7 recuperari. Brown s-a remarcat si el cu 19 puncte si 8 recuperari, iar de la oaspeti principalii marcatori au fost Vrkic si Baker, ambii cu 21 de puncte.

Acest joc trebuia sa se dispute la Bucuresti, insa sala unde joaca Dinamo acasa a fost ocupa cu un meci de handbal, asadar cele doua grupari au picat deacord sa joace acest joc la Timisoara, urmand ca returul sa se dispute la Bucuresti, si astfel SCM va juca si urmatoarea partida pe teren propriu, acasa cu SCMU Craiova pe 19 noiembrie.