Au doborat ZIMBRUL baimarean! Timisoara se impune in ciocnirea titanilor din Maramures

TIMISOARA. Echipele care au dominat rugby-ul romanesc in ultimul „cincinal” CSM Stiinta Baia Mare si Timisoara Saracens s-au intalnit in meci direct, in etapa a doua a Superligii, pe terenul maramuresenilor.

Gazdele, neinvinse de aproape 8 ani pe teren propriu, aveau sa guste din cupa amara a infrangerii, dupa un meci aproape perfect al banatenilor. Incurajati din tribune si de legenda Chester Williams, fost antrenor la Timisoara, banatenii au debutat fulminant cu un eseu in primul minut. Baimarenii au punctat numai din penalitati si au reusit o singura data sa conduca, dar pentru putin timp, deoarece chiar inainte de paza, Timisoara a mai reusit un eseu.

In partea secunda, „sarazinii” au stiut ce au de facut, au mai reusit un eseu si s-au aparat perfect, chiar si cand au avut doi eliminati temporar. Baia Mare a reusit eseul de onoare in prelungirile partidei, aducand doar bonusul defensiv. Evolutie excelenta a Timisoarei, echipa aratand mult mai bine decat in jocul cu Steaua. Doua victorii din doua posibile pentru echipa in galben-albastru, care este lider in Superliga.

Desfasurarea partidei:
Minutul 1: Eseu Moala, dupa o actiune excelenta pe treisferturi, transformat de Calafeteanu, 0-7
Minutul 4: Luke Samoa transforma o penalitate de la 30 de metri, 3-7
– Samoa rateaza o penalitate
Minutul 31: Samoa transforma o penalitate de la 35 de metri, 6-7
Minutul 35: Samoa mai transforma o lovitura de pedeapsa de la circa 35 metri, 9-7
Minutul 40: Tangimana a reusit un eseu spectaculos la colt, transformat de Calafeteanu, care a stabilit scorul pauzei, 9-14

***

Minutul 42: Lovitura de pedeapsa transformata de Luke Samoa de la 30 de metri, 12-14
– Calafeteanu rateaza doua lovituri de pedeapsa, din pozitii destul de bune
Minutul 60: Calafeteanu transforma o lovitura de pedeapsa de la mai bine de 45 de metri, 12-17
Minutul 62: Burcea reuseste o cursa demna de un lider de echipa, dupa o gramada bine impinsa si reuseste un eseu superb. Conache transforma pentru 12-24!
Minutul 80: Eseu de onoare pentru gazde prin Nigel Genia, transformat de Samoa, 19-24!