Au avut asi in maneca, dar nu au stiut sa ii foloseasca. ACS Poli, doar un punct cu Luceafarul dupa un meci pe care l-a dominat

TIMISOARA. Nu a fost sa fie. ACS Poli a ratat sansa sa isi treaca in cont a doua victorie la rand in liga secunda, terminand la egalitate partida cu Luceafarul Oradea din etapa a 23-a din liga secunda. Gazdele au dominat partida de pe Electrica, dar nu au obtinut cele 3 puncte, salvarea fiind acum ceva de domeniul fantasticului.

Prima repriza a fost echilibrata cu ocazii la ambele porti, dar cu un plus pentru oaspeti, care au si marcat prin Vasile Pop in minutul 23. Partea secunda a fost insa la dicretia gazdelor, care au avut in portarul Moga, cel mai bun om de pe teren. Badauta l-a remarcat pe acesta in minutul 50, apoi Moga a parat un 11 metri executat de moldoveanul Sidorenco. Atunci, din minutul 55, Poli a fost in superioritate, Yabre, cel care l-a faultat in careu pe Uyi, fiind eliminat. Acelasi Moga s-a opus apoi la suturile lui Bilia. In fine, ingerul pazitor al bihorenilor a fost invins in minutul 80 de Badauta, care devine astfel primul jucator care marcheaza pentru toate din „proiectele” ale Timisoarei, ASU, Ripi, ACS. Pe final, gazdele au cautat cu ardoare victoria, dar acelasi Bilia a ratat sansa golului victoriei.

CITESTE SI: Excursii de weekend prin orasele din Alianta Vestului. Nicolae Robu: timisorenii sa-si valorifice proprietatile in regim hotelier, cum se intampla la Cluj

S-a terminat 1-1 si probabil doar cei de la ACS Poli mai cred in salvare. Etapa viitoare, trupa lui Rachita merge la Arad pentru jocul cu UTA.

ACS Poli: H. Moldovan – Tigirlas, Paramatti, Uyi, Olteanu – D. Codrea, D. Pop – Buzan, Calugher, Badauta – Sidorenco. Au mai jucat: Bilia, Manolache, Golda
Antrenor: Valeriu Rachita