Noutati :

Au aparut mai multe locuri de parcare pe strazile din Timisoara

7 decembrie, 2018 - 11:38 AM
Autor: Redactie      
Categorie: SOCIAL
2

TIMISOARA. Aproape 500 de locuri de parcare in plus, pe strazile si in parcarile amenajate din Timisoara.

CITESTE SI: ‘In 6 luni incep sapaturile la primul tunel pentru ursi’. Anuntul uluitor al ministrului demisionar al Transporturilor pentru cea mai scumpa bucata de autostrada din Romania, aflata pe traseul Lugoj – Deva 

Totul, dupa ce politistii locali s-au ingrijit de rablele abandonate sau fara stapan care ocupa locurile de parcare prin cartiere.

Oamenii au reclamat ca, in mai toate zonele din oras, exista masini abandonate, fie la marginea trotuarelor, fie pe locurile de parcare special amenajate, blocandu-le.

Din cele 1352 de masini in diferite stadii de degradare atat ca urmare a sesizarilor de la cetateni, cat si ca urmare a constatarilor politistilor locali in teren, a fost solutionată deja situatia a 751 autovehicule. In ultima vreme 55 au fost ridicate de utilajele SDM, iar 427 de catre proprietari, dupa ce nu le-au miscat din loc un an de zile.

Fata de anul trecut, aproape ca s-a dublat numarul sesizarilor de la cetateni, dar si cel al masinilor ridicate de pe domeniul public.

Amenda pentru neridicarea rablelor de catre proprietari este de 3000 de lei.



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 2comentarii

recomanda prietenilor

loading...

Pareri

  1. Si in parcarea din fata stadionului Dan Paltinisanu e o masina cu nr de Satu Mare,alba,care zace de peste doi ani in acelasi loc,cu rotile pe janta.Mai este un renault cu 2 usi pe un loc de parcare de pe strada vecina Aurel Paunescu Podeanu…care la fel zace de peste un an.AM sesizat acest lucru la militia locala si dupa vreo 3 saptamani primesc raspuns halucinant ca masinile respective nu se incadreaza in nu stiu ce lege…adica in traducere nu sunt abandonate. :)))) Pai daca nu sunt de ce zac acolo pe janta si proprietarii au uitat de ele de peste doi ani de zile?Cica sa mai faci sesizari la locali.

  2. Ce frumos se vede gunoiul care debordeaza pe jos in poza de mai sus…..dar nu, nu Robu e de vina ca nu are contract de salubrizare !!!