Atletico Madrid – Athletic Bilbao 3-0. Atletico Madrid este castigatoarea Europa League 2012! VEZI GALERIE FOTO!

Atletico Madrid este castigatoarea Europa League, sezonul 2011/2012. Finala de la Bucuresti a fost una spectaculoasa, atat in tribune, cat si prin jocul prestat de cele doua echipe. Falcao, de doua ori, si Diego, au dus trofeul la Madrid.

UPDATE: In minutul 85 Diego inscrie pentru 3-0!!! Plecat pe contraatac, acesta a driblat scurt si a marcat cu un sut plasat la coltul lung.

Meciul se incheie cu victoria madrilenilor, o victorie clara, dupa numarul de ocazii avute, cu toate ca posesia a fost de partea echipei din Bilbao.

Atletico Madrid este castigatoarea Europa League 2012!

______________________________

Finala Europa League de pe National Arena din Bucuresti a adunat 35.000 de suporteri. Atmosfera este extraordinara atat in tribune, cat si pe teren!

Falcao a reusit sa inscrie doua goluri la Bucuresti. Prima repriza nu a fost insa lipsita de incidente: jocul a fost intrerupt in minutul 20 pentru ca doi fani au reusit sa intre pe gazon.

Primul gol a fost marcat in minutul 7 de Atletico Madrid – Radamel Falcao marcheaza un gol exceptional, cu un sut care plaseaza mingea in vinclul portii lui Bilbao!

Minutul 34 a insemnat dubla pentru Falcao: a driblat scurt, in centrul careului, si a sutat napraznic, cu stangul, imparabil pentru portarul lui Bilbao: 2-0 pentru madrileni.

Printul Felipe de Asturia, mostenitorul tronului Spaniei, a ajuns la Bucuresti cu aproximativ o ora inaintea finalei

Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Godin, Joao Miranda, Filipe Luis – Mario Suarez, Gabi – Diego, Adrian, Arda Turan – Falcao.

Athletic Bilbao: Iraizoz – Iraola, Javi Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe – Herrera, Iturraspe, De Marcos – Susaeta, Muniain – Llorente.