Atitudine! Poli Timisoara invinge clar la Motru

TIMISOARA. Primul meci oficial pentru „echipa suporterilor” din 2016 a coincis cu o victorie importanta, intr-o deplasare considerata dificila, la Motru. Chiar daca echipa gazda a pierdut cativa jucatori, a jucat cu multi tineri, dornici de a face performanta. Poli a fost insa mult prea buna si s-a impus lejer cu 4-0.

Timisorenii au inceput in atac inca din primul minut, cand si-au creat prima ocazie. Golul a venit destul de repede, in minutul 10, in urma unui corner executat de Ghinescu, care l-a avut la capatul centrarii pe debutantul Todorov, care reuseste astfel sa-si faca un puternic impact, 0-1. Timisorenii continua de domine clar partida si inscriu golul doi prin Stancu, astfel ca scorul pauzei avea sa fie 2-0 pentru echipa banateana, care si-a creat si alte ocazii de a marca.

Si in partea secunda banatenii au stat in atac si au reusit sa mai puncteze de doua ori. Prima data prin capitanul Galan, tot in urma unui corner executat de Ghinescu, iar apoi prin Badauta, care l-a lobat elegant pe portarul advers. 4-0, scor final pentru Poli Timisoara, care incepe cu dreptul sezonul de primavara, pe care si-l doreste istoric.