Atat de greu, dar totul e bine cand se termina cu bine. CFR Timisoara, in careul de asi al primei ligi la futsal

TIMISOARA. Dupa un seson regulat bun, CFR a pierdut neateptat prima intalnire din play-off, care s-a disputat in sistemul cel mai bun din trei meciuri. Luni, la Timisoara CFR a egalat la general, iar marti seara s-a jucat decisivul…

CITESTE SI: Anuntul Timpark dupa nebunia de la ghisee pentru abonamentele de tip Rezident ce nu pot fi eliberate in timp util: Nu se dau amenzi pana de Paste in parcarile dintre blocurile din Timisoara

A fost un meci nerecomandat cardiacilor, dar care a facut o buna propaganda futsalului romanesc. Oaspetii au deschis repede scorul prin Dudau, cu un sut pe coltul scurt, dar la fel de repede au egalat si gazdele, favoritele la calificare. Ilas a trimis un trasor sub bara, mingea nu a depasit linia portii, dar Joao Fernandes pe faza a trimis cu capul pentru 1-1. La un corner care nu anunta mare lucru, Toma Vincene a inscris la coltul lung, 1-2, dar acelasi Fernandes a egalat cu un sut de la distanta, stabilind si scorul pauzei, 2-2.

Repriza a doua a insemnat o alergare continua a ceferistilor pentru golul decisiv. Ocazii au fost, unele chiar mari, dar portarul Cristian a facut minuni. In cele din urma cu mai putin de trei minute in joc, dar cu un om mai mult pe teren, datorita unei eliminari din tabara vrancenilor, Krisztian Boda a prins o „bomba” ca la carte si a stabilit scorul final, 3-2! Dar si calificarea in semifinalele competitiei, o performanta de apreciat, cu atat mai mult cu cat CFR se afla la primul sezon in elita.

In penultimul act, CFR va intalni principala favorita la titlu, Autobergamo Deva. primul duel este programat martea viitoare, la Timisoara.