ASU Politehnica Timisoara, un sezon de toamna mai bun ca precedentul

TIMISOARA. Agitatie, stres, schimbari, continuitate, aparare beton, suporteri fideli. Sunt doar cateva din caracteristicile „echipei suporterilor” in 2019.

Politehnica a terminat in primavara pe locul 10 sezonul trecut, deasupra Ripensiei si a lui ACS Poli, echipa ce a si parasit scena a doua a fotbalului romanesc, in timp ce ASU devenea noua echipa fanion a orasului.

Sezonul de toamna a fost unul destul de agitat in prima parte. Patru antrenori la timona, forma slaba a atacantilor si lipsa de rezultate. Odata cu venirea lui Octavian Benga lucrurile s-au asezat si trupa in alb-violet a inceput sa arate foarte bine.

Loc 6 dupa 20 de meciuri cu 31 de puncte, la doar cateva lungimi de un loc de baraj. Are cea mai buna defensiva din Liga 2, 10 goluri incasate. Are al cincilea cel mai slab atac din campionat, cu 19 goluri marcate, ca si Petrolul. Pandurii (8), Csikszereda (15), Concordia (16), Sportul Snagov (18) sunt echipele cu atacuri mai slabe decat ASU Politehnica.

Timisorenii stau mult mai bine decat sezonul trecut dupa acelasi numar de etape jucate. Sezonul trecu Poli avea 25 de puncte, fata de 31 acum, avea 18 goluri marcate fata de cele 19 de acum, avea 23 de goluri primite fata de cele 10 de acum.

Marcatorii de pana acum: Axente – 7, Mera – 3, Ignea – 3, Manea – 2, Ungureanu – 2, Schieb – 1. Zabun – 1

Cel mai rapid gol ii apartine lui Ioan Mera, in minutul 8 al meciului cu FC Arges din etapa a 10-a, castigat cu 3-0 de Poli.
Mera e singurul jucator din lot cu o dubla marcata, chiar in acel meci cu FC Arges, in minutele 8 si 74. Cel mai „tarziu” gol ii apartine lui Axente, minutul 90+7 al meciului cu Pandurii din etapa 21.