ASU Politehnica Timisoara respira dupa cea mai clara victorie din acest sezon, contra Brailei

Meci cu final asteptat astazi pe stadionul Dan Paltinisanu, unde ASU Politehnica a reusit cea mai buna prima repriza din acest sezon, si per total un meci excelent. Trupa viola a castigat cu 4-0, scor inregistrat inca de la pauza impotriva ultimei clasate, Dacia Unirea Braila.

Dupa cateva ocazii mari irosite de gazde, Cristi Ene a punctat din apropiere dupa o centrare a lui Bedea, deschizand scorul in minutul 24. 100 de secunde mai tarziu, Scutaru a centrat excelent si Manea a indeplinit o simpla formalitate, 2-0. Gazdele au continua sa apese pe acceleratie si Bedea a dus diferenta la una de forfait cu un gol frumos, minutul 28. De remarcat ca in sfarsit reusitele au venit din partea jucatorilor ofensivi, in ultimul timp, defensiva ducand greul si in aparare si in… atac! Pana la pauza si-a trecut numele pe lista marcatorilor si Alexandru Chereches, 4-0.

In partea secunda s-a jucat deschis, ambele echipe au avut sanse de a marca, dar tabela a ramas nemodificata. Remarcam si debutul portarului Borbei, jucator ce a marcat un gol pentru nationala sub 16 ani a Romaniei, debutand oficial pentru trupa viola.

Asadar, ASU Politehnica s-a impus cu 4-0 si se distanteaza la cinci puncte de ultima pozitie retrogradabila. Echipa lui Cosmin Petruescu incepe sa respire, si castiga la capitolul moral inaitea derbiului cu Ripensia de saptamana viitoare. Braila ramane ultima in clasament, si alaturi de Balotesti si ACS Poli are sanse infime de salvare. Pentru a evita si ultimele doua locuri retrogradabile se bat noua echipe. La promovare, Clinceniul s-a desprins, Chindia este a doua, iar Cluj, Snagov si Petrolul se bat pentru locul 3.

ASU Politehnica: Murariu (Borbei 76′) – Jurj, Scutaru, Mera (cpt.)(Coada 46′), Chereches – A. Manea, A. Ignea, Dros, Bedea – Oct. Ursu (F. Trip 60′), Cr. Ene.
Antrenor: Cosmin Petruescu

Dacia Unirea: Moldoveanu – Cotet (Subtirica 55′), Prunescu, Moroianu, Musea – Sahru, Plesa, Caruta (Izmana 46′), Diakite, Ciucureanu (cpt.)(Ionita 74′) – Van den Driest.
Antrenor: Florentin Petre