ASU Politehnica la o noua victorie in amicale, Ripensia la primul esec

TIMISOARA. Divizionarele secunde din Timisoara continua seria de meciuri amicale, insa au avut rezultate diametral opuse in testele de la mijlocul saptamanii.

ASU Politehnica a primit pe stadionul Stiinta vizita echipei de liga a III-a din Dumbravita. Dupa un inceput echilibrat de meci, „baietii in ghete” au deschis scorul prin Scutaru, in minutul 20, insa dupa 16 minute fotbalistii pregatiti de Sorin Balu au egalat prin Jinga. In partea a doua a intalnirii, alb-violetii au reusit sa mai puncteze de alte doua ori, in decurs de numai trei minute. Mai intai a inscris Coada, pentru ca Ungureanu, revenit in aceasta vara la Poli si recuperat dupa o accidentare, a stabilit scorul final, 3-1.

ASU Politehnica: Tîmbur – Coada, Mera, Scutaru, Coroiu – B. Vasile, Dros – Trip, Ignea, Schieb – Pitigoi. Au mai jucat: Murariu, D.Radu, Chereches, Ad. Lazar, Manea, Ungureanu si Lupu.

La cativa kilometri departare, pe stadionul din Ciarda Rosie, Ripensia Timisoara a intalnit viitoarea colega din liga secunda, CSM Resita. Duelul a fost unul echilibrat, insa carasenii au fost cei care au obtinut victoria. Singurul gol al intalnirii a venit in minutul 34, autorul fiind Ene. Ripensia a avut o buna ocazie sa egaleze in debutul partii a doua, insa mingea trimisa spre poarta de Neagu a lovit stalpul din dreapta al portii resitene. S-a incheiat 1-0 pentru CSM Resita si astfel Ripensia sufera primul esec in testele verii.

Ripensia UVT: Dobre – Lungu, Tieranu, Hecsko, C. Toma – Stoi, Neagu – Fotescu, Voinea, Popovici – Golda. Au mai evoluat: Mociu – A. Popa, Zaluschi, Burdet, Tudorache, Monea, Apro si Staicu.

Ambele divizionare secunde au noi meciuri de verificare in weekend si fac schimb de adversari. ASU Poli va primi de la ora 11 vizita lui CSM Resita, iar Ripensia va juca de la aceeasi ora cu CS Dumbravita.