ASU Politehnica a avut ghinion in prelungiri la Targoviste. Echipa din Timisoara a condus, dar a pierdut nemeritat

S-a repetat povestea. In prima etapa a noului sezon, ASU Poli pierdea meciul de debut cu 0-1 in fata Chindiei, intr-un joc in care rezultatul de egalitate era mult mai echitabil. Iata ca prima runda a returului a adus un scendariu asemanator. Doar ca Politehnica a jucat mult mai bine, a condus, a fost egalata dintr-un penalty mincinos si apoi a pierdut, tot in prelungiri.

Cu multi absenti in echipa, ASU Politehnica a jucat in prima repriza de la egal la egal cu Chindia, dand o replica buna echipei ce dorea sa revina pe primul loc in clasament dupa 20 de etape. In partea secunda, echilibrul a continuat, apoi violetii au deschis scorul in minutul 72, prin Palamada, care a deschis scorul dupa o lovitura libera executatea de Bedea. Gazdele au egalat imediat, dar dintr-un penalty primit cadoua, a transformat cu siguranta Deudea.

Pe final, cand ambele echipe pareau impacate cu remiza, Andrei Lungu a adus bucurie in tabara gazdelor si deznadejde in cea a vizitatorilor.

2-1 pentru Chindia care urca pe primul loc, in timp ce ASU Politehnica stationeaza pe pozitia a 12-a.

ASU Politehnica: D. Munteanu – Nicolescu, Mera (cpt.), Scutaru, Cojocaru – Lazea, Vidrasan – Schieb, Ignea, Bedea – Plamada. Au mai jucat: Miholca, Coada, Bozian.