ASU Poli Timisoara castiga in Joia Mare derbiul contra CFR-ului. GALERIE FOTO!

TIMISOARA. Joi a avut loc a patra intalnire din ultimele doua sezoane dintre ASU Poli si CFR Timisoara. Chiar daca din gruparea feroviara a ramas doar numele, deoarece jucatorii sunt de la LPS Banatul, partida s-a ridicat la nivelul unui meci derbi.

Suporteri impatimiti si fotbal bun, acestea sunt ingredientele unui joc de succes. Daca amintem de a patra intalnire directa din ultimul timp, trebuie spus ca si de aceasta data partida a mers in aceeasi directie… in sensul ca dupa un 4-0, 4-1, 4-0… a urmat un nou 4-1, dupa un meci in care gazdele de la Poli au fost cu experienta si cu golurile, iar vizitatorii de la CFR, cu ambitia.

Oaspetii au rezistat „raidurilor” amfitrionilor pana in ultimele trei minute ale primei parti. Atunci, Ghinescu a centrat de doua ori din corner, pentru reusitele, cu capul, ale lui Draghici si Galan.

In partea a doua, acelasi Draghici si-a mai trecut in cont o dubla, iar nou-intratul Rus a punctat pentru 4-0. Ceferistii au reusit golul de onoare in prelungiri, prin Giurici, insa partida era de mult jucata.

Victorie clara pentru Poli, care isi pastreaza cele 6 puncte avans fata de celalalt nume mare al Lgii 4 Timis, Ripensia, invingatoare si ea, joi, la Peciu Nou.