Astra Giurgiu, sperietoarea echipelor din Timisoara. Poli a fost invinsa dramatic in Cupa Romaniei

TIMISOARA. Astra Giurgiu arata ca este un adevarat cosmar pentru echipele din Timisoara. In aceasta editie de Cupa a invins Ripensia cu 5-1 pe stadionul Electrica, in 2017 invingea dupa o dubla mansa pe ACS Poli si mergea in finala competitiei. Astazi, dupa un meci foarte echilibrat, echipa giurgiuveana a trecut si de ASU Politehnica, 2-1, dupa un meci in care gruparea viola merita mai mult.

Pe un teren greu, dupa ploaia inceputa de ieri si ninsoarea de astazi, cele doua echipe au incercat si au oferit un adevarat thriller. Prima ocazie a avut-o Vali Gheorghe, cu un sut milimetric pe langa poarta gazdelor, apoi Munteanu a tras si el foarte aproape de vinclu, la cealalta poarta, la o centrare buna a lui Plazonja. Poli a preluat conducerea ostilitatilor si dupa o lovitura libera de la 40 de metri, respinsa in fata de Lazar, Ionut Coada a deschis scorul cu un sut plasat din 14 metri. Poli a ramas in atac si si-a creat si alte ocazii, scoase insa de portarul gazdelor.

Elevii lui Dan Alexa au inceput in forta si partea secunda. Coada a reluat cu capul din interiorul careului mare, putin peste, apoi Ivanovici nu a putut trimite in poarta dupa o neintelegere a giurgiuvenilor. Cum ocaziile se razbuna, jucatorul crescut de… ACS Poli, Silviu Balaure a egalat intr-un moment in care gazdele dominau, 1-1, minutul 59. Meciul si-a pierdut din intensitate si gazonul greu de pe batranul stadion Dan Paltinisanu avand un cuvant de spus. Meciul se indrepta spre prelungiri, dar dupa o lovitura libera de pe stanga, Montini a reluat in bara, mingea i-a revenit si a inscris cu poarta goala, 1-2, minutul 82.

Poli nu a reusit pe final sa isi depaseasca acea conditie de echipa din liga sceunda, chiar daca Ionut Coada a avut egalarea in bocanc. S-a terminat 1-2 si Astra merge in sferturi, acolo unde o asteapta 4 (!) echipe din liga sceunda si 3 din primul esalon. Pentru banateni urmeaza partidele din ultimele runde ale sezonului regulat si marea sansa de a evolua apoi in play-off, pentru promovarea in Liga 1.

ASU Politehnica: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Sg. Popovici – Al. Munteanu (D. Radu 88′), Coada (R. Rus 88′), Casado (Codrea 70′), P. Ivanovici – Axente (Cioinac 70′), Plazonja
Antrenor: Dan Alexa

Astra: D. Lazar (cpt.) – David Bruno, Jovanovic, Ct. Ion, Riza (Lamanje 46′) – Crepulja (Canadija 81′), Boe Kane, Gheorghe (Balaure 46′), Stahl (Merloi 70′) – Krpic (Wuthrich 58′), Montini
Antrenor: Eugen Neagoe