Asta este Poli. Timisoara, victorie mare cu Steaua

TIMISOARA. Nimic nu poate fi mai frumos in fotbal, decat un succes cu Steaua. Politehnica a invins duminica cea mai galonata echipa din Romania, dupa un meci demn chiar de ligi superioare, 2-1.

Partida a inceput alert, cu Poli la „butoane”. S-a jucat in viteza de la o poarta la alta, chiar daca ocaziile au lipsit. La mijlocul primei parti, gazdele au slabit ritmul si Steaua a trecut la controlul partidei. In minutul 29, la o faza care nu anunta mare lucru, Oroian a centrat in careu, iar Rares Enceanu, nemarcat, a tras plasat la coltul lung, 0-1. Banatenii resimt socul si nu reusesc sa se apropie de poarta adversa. In minutul 41, Scutaru este aproape de egalare, dar trimite mingea in transversala, iar la cabine se intra cu 0-1.

Poli incepe in atac partea secunda, iar Gerbi din apropiere si apoi Ursu dintr-o lovitura libera nu reusesc sa egaleze. Forcingul banatenilor avea sa dea rezultat cand putina lume se mai astepta. In minutul 82, polistii insista la o minge in margine, o recupereaza, iar Ignea centreaza perfect pentru Ursu, care trimite excelent cu capul, 1-1. Si pentru ca zeii fotbalului tin cateodata cu cei curajosi, in minutul 88, Ignea isi trece in cont o noua pasa de gol, centreaza excelent din lovitura libera, iar Mera s-a inaltat imperial, punctand cu capul, 2-1.

Ne-a fost dor de o astfel de victorie, la care au luat parte circa 1500 de spectatori, care si-au sustinut ca in vremurile bune favoritii.

Poli Timisoara: Paduraru – Sofran, Scutaru, Mera (cpt.), Pamfile (Oanea 67′) – Radu (Ursu 64′), Lazar, Ignea, D. Andrei – Birnoi (Bocsan 90+1′), Gerbi.

Steaua: Balbarau – Oroian (Zatreanu 78′), Walace, Beța, Ad. Ilie – Rasdan, Enceanu (Bajenaru 85′), Pacionel, Barbulescu (cpt.), Huiban (Ad. Popa 64′) – Buhaescu (Calintaru 78′).

A fost o victorie importanta, avem nevoie de fiecare punct pus in joc. Situatia din clasament ne obliga. Pe de alta parte, cred ca si nivelul jocului a fost superior sau cel putin ultimele partide ne arata ca suntem in crestere. Trebuie sa mentionez ca cel putin in repriza a doua, publicul ne-a fost de un mare ajutor. Efectiv ne-au impins de la spate – au fost extraordinari„, a spus la finalul intalnirii Nicolae Croitoru, antrenorul Politehnicii Timisoara.

In ultimul meci al anului, Politehnica va juca in deplasare impotriva Astrei Giurgiu.