Argentina a fost eliminata in sferturi, la penalty-uri, la Copa America

Una dintre principalele favorite la castigarea Copei America a fost eliminata inca din sferturile competitiei. Argentina, cu Messi in teren, a pierdut la loteria loviturilor de departajare, dupa ce scorul, la finalul celor 120 de minute de joc, a fost 1-1.

Argentina lui Messi, Higuain si Agüero nu a aratat ca o campioana in primele meciuri din grupe, dar ultima partida, cea impotriva Costa Ricai, castigata cu 3-0, a arat ca „pumele” au pofta de  fotbal si de trofee.

Partida din sferturile competitiei sud-americane le-a scos in fata celesta echipa a Uruguaiului, cu Suarez, Pereira (fostul jucator al CFR Cluj) şi Forlan in mare forma.

Diego Perez a deschis scorul in minutul 5, dar Higuain a egalat in minutul 17. Aproape 50 de minute, argentinienii au avut un om in plus pe teren, dupa eliminarea lui Diego Perez (38′). Javier Mascherano (86′) l-a urmat la cabine, iar egalitatea numerica de pe teren a fost restabilita.

Semifinalista a fost decisa la loteria penalty-urilor, Uruguayul impunandu-se cu 5-4. Jucatorul lui Manchester City, Carlos Tevez, a fost singurul care a ratat la loviturile de departajare.

In celalalt sfert de finala disputat aseara, Columbia a fost eliminată de Peru, prin golurile inscrise de Lobaton (101′) si Vargas (111′) in reprizele de prelungiri ale meciului.

Tot in sferturi, Brazilia intalneste Paraguay si Chile – Venezuela.