Aproape de surpriza. CSC Dumbravita eliminata in ultimul minut de UTA. Foto

TIMIS. CSC Dumbravita a ratat calificarea in grupele Cupei Romaniei, dupa ce a primit gol in ultimul minut regulamentar de joc al partidei cu UTA.

Duelul a fost unul foarte echilibrat in prima repriza a intalnirii. Plokhotnyuk si Tismonar au ratat tinta din pozitii bune, in timp ce Vucenovic a trimis si el din 14 metri in bratele portarului timisean Toroc. Trebuie remarcati si fanii aradeni, care pe langa faptul ca si-au incaurajat echipa pe toata perioada partidei, au afisat si un banner cu un mesaj adresat antrenorul Mircea Rednic, care a suferit un infarct in timpul partide cu FCSB de luni seara.

In partea a doua partida a continuat sub semnul echilibrului, insa oportunitatile importante de a inscrie au fost ale aradenilor. Mai intai Benga a sutat din 8 metri, iar Motiu a deviat in corner. Un minut mai tarziu, dupa o lovitura de la colt al lui Stahl, mingea a ajuns la Holst, acesta a sutat, balonul l-a atins pe Cooper, dar a fost prins de portarul timisean pe linia portii.

In ultimele zece minute Fabry a avut mai intai doua oportunitati sa puncteze, acestea anuntand si golul.
In minutul 89 fotbalistul aradean a primit la aproximativ 20 de metri a sutat la coltul lung si l-a invins pe Trifon, 1-0.
Mercioiu putea sa aduca egalarea in al saptelea minut de prelungire, insa a trimis pe langa poarta, iar UTA s-a calificat in grupele Cupei Romaniei. Astfel, Timisul a ramas si fara a doua reprezentanta in competitia knock-out, dupa eliminarea de marti a celor de la Phoenix Buzias.

CSC Dumbravita: P. Toroc (Trifon 56′) – Balutoiu (Martinov 90′), Motiu, Tieranu, Lalic, Gladun – Plokhotnyuk (Mercioiu 90′), Cibi, Ristin (Sofran 90′), B. Nortey (Andr. Olaru 63′) – Tismonar (cpt.).

Pentru CSC Dumbravita urmeaza o alta deplasare in acest final de saptamana, in etapa a V-a din liga secunda, pe terenul lui CS Mioveni.