Aproape, dar nu destul. Timisoara piedre ultimul meci de sub panou din 2023

TIMISOARA. O partida foarte importanta pentru banateni s-a incheiat cu un nou esec. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara a cedat pe teren propriu, dupa un joc foarte echilibrat disputa cu o echipa pe care nu a invins-o in campionat in ultimele sezoane, CSO Voluntari. S-a incheiat 78-86 intr-un joc decis din nou pe final.

Primul sfert a fost echilibrat, ambele echipe avand perioade bune, dar si slabe, cand au uitat sa inscrie, 8-10, 16-10, 16-19. Au fost schimbari la conducere si in sfertul secund, 24-29, 34-33, dar oaspetii au intrat la vestiare in avantaj, 36-38.

Banatenii au venit montati de la cabine si au preluat conducerea, 48-46, dar apoi a urmat o serie foarte buna pentru oaspeti si plina de ratari si ineficienta la recupertari pentru gazde, 53-63 si 55-65 dupa 30 de minute. Elevii lui Dragan Petricevic au facut tot posibilul sa revina si au ajuns aproape de oaspeti, locul 2 in clasamentul seriei, 71-75 si 78-82, si atacul, dar practic Titus Nicoara capitanul vititatorilor a decis partida in final, 78-86.

Un esec care doare pentru banateni, care aveau nevoie de victorie pentru a ramane in preajma locului 5, care duce apoi in Top 10 si un succes pentru vizitatori care arata ca Voluntariul este una din echipele foarte bune ale campionatului.

Timisoareanul de la echipa din Voluntari, Alex Olah a fost cel mai bun marcator al echipei sale cu 15 puncte, Allen a reusit 13, iar Nicoara 10 puncte, dar si 11 recuperari. De la banateni, ajunsi la un bilant cu 5 victorii si 8 infrangeri, s-au remarcat Laszlo Lazar – 17 puncte, Dorde Dimitrijevic – 14 puncte, Gajic – 11, Scott – 10, Kesar – 10.