Aproape, dar nu destul. SCM Politehnica Timisoara pierde pe semicercul de la Bucuresti dupa un duel echilibrat

TIMISOARA. Misiunea s-a dovedit pana la urma imposibila pentru baietii lui Pero Milosevic, care au fost insa aproape de un rezultat bun la Bucuresti, cu cea mai buna echipa din turul campionatului, CSM. Gazdele s-au impus dupa un joc al apararilor cu 22-20 (12-10).

Debutul partidei a fost foarte echilibrat, cele doua echipe bazandu-se mult pe cele doua linii de 9 metri. Gazdele s-au desprins insa in a doua parte a primei reprize, 9-5, dar violetii au revenit curajos in joc, limitand diferenta la un singur gol, insa sirena a mai adus o reusita pentru amfitrioni, 12-10.

Imediat in partea secunda, violetii au egalat la 12, si chiar daca au fost condusi cu patru goluri diferenta au reusit egalarea cu 5 minute inainte de final, 20-20, apararea ducand greul in aceasta intalnire, in timp ce pe faza ofensiva nu s-a gasit cele mai bune solutii pentru a contracara defensiva agresiva a CSM-ului. Pe final, gazdele au punctat de doua ori, in timp ce violetii au ratat sansele de egalare, astfel ca partida s-a incheiat cu scorul de 22-20, doar a doua infrangere pentru banateni in 13 partide.

CSM urca pe primul loc dupa acest succes, in timp ce Politehnica are sanse mari sa coboare de pe podium. Violetii au insa un meci la fel de important in prima runda a returului, care se disputa tot in acest an, la Turda.

Marcatorii Politehnicii: Fenici 7, Sadoveac 6, Marjanovic 4, Paius 1, Milosevic 1, Orbovic 1.