Aproape, dar nu destul. SCM Poli Timisoara a pierdut la Turda

TIMISOARA. Primul meci pentru Poli din actualul sezon a fost pana la urma conform cu asteptarile. In sensul ca echipa mai bine clasata in ultimele sezoane s-a impus. Meciul s-a disputat in avans, deoarece gazda, Potaissa Turda va juca in Cupele Europene la finalul saptamanii.

Poli a jucat curajos in fata unui adversar redutabil, insa nu a condus nici macar o data pe tabela de scor. Ardelenii au controlat partida, chiar daca pe final au avut si emotii. In minutul 18, tabela arata egalitate, 6-6, dar pana la pauza gazdele s-au desprins, 12-9.

In partea a doua, de la 17-13, alb-violetii au jucat din ce in ce mai bine si au ajuns la un gol in spate (17-18), iar jocul a fost echilibrat mult timp. In cele din urma, Potaissa si-a pastrat avantajul de la pauza si s-a impus cu 27-24.

Pentru Poli au marcat: Sadovec – 7 goluri, Marjanovic – 4, Baican si Cimpan – 3, Fenici si Trif – 2, Santiago, Citu, Cristescu cate 1.

In runda viitoare, Politehnica va juca pe teren propriu impotriva Buzaului.