Aproape, dar nu destul. Ripensia Timisoara, eliminata din Cupa de Dinamo

TIMISOARA. Nici un nume ca Dinamo, o echipa care se afla intr-o forma foarte slaba, nu mai atreage publicul pe stadionul Dan Paltinisanu. Doar putin peste 1000 de spectatori au venit sa vada partida dintre Ripensia si echipa bucuresteana, in timp ce ieri la Hunedoara, circa 10.000 de oameni au vazut live meciul dintre „Corvinul” si FCSB.

CITESTE SI: Bataie intre suporteri la Timisoara, inainte de meciul Ripensiei din Cupa Romaniei. Fanii lui SSU Politehnica si Dinamo s-au incaierat. Foto si video

Ripensia, cu o echipa foarte tanara si atletica a inceput curajos jocul, a plimbat bine balonul si a aratat ce poate face. In minutul 10, Ernest a castigat un duel fizic cu Popa in careul advers, a intepat mingea, care a trecut putin pe langa. La cealalta poarta, Moldoveanu a trimis balonul in transversala in minutul 13, dupa un sut in forta. Ripi a revenit in atac si Ernest a fost blocat in ultimul moment de defensiva in rosu. Cumva contrar cursului jocului, dupa o centrare buna a lui Sorescu, Cosmin Matei a deschis scorul, cu o lovitura de cap de la circa 11 metri, 0-1. Gazdele s-au aruncat in atac, dar pana la pauza nu s-a mai marcat, Grigore fiind insa aproape de un autogol.

Repriza secunda incepe cu o actiune buna a lui Dinamo, iar Rus a fost pe faza la un sut bun al lui Matei. Apoi, cu rabdare, Ripensia s-a dus in atac si a cautat macar egalarea. Vidrasan cu o lovitura de cap din 6 metri a fost aproape de gol, Esanu avand un reflex extraordinar, apoi sutul lui Coulibaly putea sa aduca egalitatea, dar s-a dus in corner. Pe final s-a jucat mai mult pe contre, Rus a parat tot ce a fost pe poarta, dar din pacate Ripensia nu a reusit sa inscrie. Asadar, Ripi – Dinamo 0-1, timisorenii isi incheie drumul in Cupa dupa trei partide, in timp ce Dinamo va juca in optimi.

Ripensia: Rus – A. Macritchii, Tieranu, Fridrich, Gladun – Stoi (cpt.)(Vidrasan 61′), V. Macritchii (Coulibaly 61′) – Piftor (Morariu 78′), Taras, Mitrov (Ion 71′) – Ernest (Golda 78′)
Antrenor: Cosmin Petruescu

Dinamo: Esanu – Sorescu (cpt.), Popa (Dudea 87′), Grigore, Radu – Al. Rauta (G. Cretu 56′), Itu – R. Moldoveanu (Amzar 71′), C. Matei, Bani – Tira (Neicutescu 87′)
Antrenor: Sorin Colceag