Aproape, dar nu destul. Handbalistii de la Poli Timisoara, invinsi la Steaua acasa dupa un final in care puteau obtine o remiza

TIMISOARA. Primul joc din noua editie a Ligii Zimbrilor a insemnat un prim derby pentru Poli, care venea dupa cel din Supercupa cu Dinamo si inaintea altuia, cu Minaur de acasa. Asadar, elevii lui Pero Milosevic au evoluat intr-un joc de totul sau nimic pe terenul Stelei. Dupa 60 de minute intense, in care handbalul celor doua echipe a fost mult peste arbitrajul „fluierasilor” in negru, Steaua s-a impus cu 26-24.

CITESTE SI: Consiliul Judetean Timis a predat amplasamentul pentru construirea Salii Polivalente de 16.000 de locuri. CNI n-a decis inca daca o face la Giroc sau Timisoara

Poli a condus in debut cu 2-1 si 3-2, dar Steaua a preluat initiativa si s-a dus la 7-3, reusind o diferenta maxima de 5 goluri, 11-6, intr-o perioada in care banatenii nu se regaseau. Violetii au reusit insa sa se trezeasca pana la pauza, 12-9 pentru amfitrionii din capitala.

Cursa de recuperare a banatenilor a continuat si s-a concretizat pana la mijlocul reprizei secunde cand Steaua mai avea un singur gol avans, minutul 45, 19-18. Apoi, bucurestenii au refacut rapid ecartul linistitor, 22-19 si 23-20. Politehnica n-a renuntat la lupta si s-a apropiat la intrarea in ultimele 10 minute de joc din nou la un gol. Totusi, in ultimul minut, la 25-24 pentru Steaua, alb-violetii puteau chiar egala, dar au gresit copilareste o minge pe care scria remiza, iar Mihalcea a speculat momentul pe contraatac. Asadar, in loc de 25-25 s-a facut 26-24, iar violetii au pierdut un meci in care puteau obtine macar un punct.

Marcatorii Politehnicii: Pribanic 7, Dragas 4, Sadoveac 4, V. Milosevic 3, Fenici 2, Cimpan 2, Marjanovic 1, Varo 1.
La Steaua s-au remarcat doi fosti jucatori alb-violeti – interul Krsto Milosevic marcator a 6 goluri si portarul Tudor Stanescu autor a numeroase parade inclusiv a doua aruncari de la 7 metri parate.