Am castigat un punct mare, dar am pierdut doua. Ripensia Timisoara, remiza pe terenul Universitatii Cluj

TIMISOARA. In saptamana in care s-au implinit 85 de ani de la prima finala a Cupei Romaniei, disputata intre Universitatea Cluj si Ripensia Timisoara, cele doua echipe s-au intalnit din nou, de aceasta data in etapa a X-a a ligii secunde de fotbal. Desigur, cele doua echipe sunt departe de valoarea de altadata, dar intotdeauna „U” si Ripi au oferit meciuri spectaculoase.

Asa a afost si astazi, cand gruparea banateana a intalnit trupa aredelana pe Cluj Arena. Elevii lui Pelici au fost aproape de a obtine toate punctele, dar in cele din urma partida s-a terminat la egalitate, 1-1. Ripensia a jucat cu atitudine in fata unei echipe ce are multi fosti internationali in echipa, iar curajul a fost rasplatit in minutul 25, cand dupa o pasa excelenta din propria jumatate, Voinea a preluat si a marcat dupa ce l-a depasit pe Dur-Bozoanca, 0-1, scor cu care s-a intrat si la cabine.

Clujul nu a gasit drumul spre gol in partea secunda, in timp ce vizitatorii au continuat sa puna probleme. Totusi in minutul 82, dupa o centrare a lui Florescu, Dican a egalat cu o lovitura de cap, desi acelasi jucator trebuia sa fie eliminat de centralul Omut, care nu a avut curajul sa ii arate al doilea galben. In prelungiri, la o faza suspecta de ofsaid, Goga putea marca pentru 2-1, dar era atat de nemeritat, iar portarul Dobre a respins in extremis.

Asadar, 1-1, punct mare pentru Ripensia, care daca avea dreptatea de partea ei putea castiga astazi. Ripi face 12 puncte, urca pe locul 14 si joaca etapa viitoare cu Mioveniul, acasa.

Ripensia: Dobre – Ad. Popa, Hecsko (cpt.), Apro, C. Toma – Burdet (Stoi 69′), T. Calin – C. Lungu (M. Fotescu 82′), Tudorache (Staicu 90′), Monea – Voinea.