Alb-violetii au fost mai buni. ASU Poli Timisoara castiga derby-ul cu Ripensia

TIMISOARA. Meciul asteptat inca de la debutul campionatului, derby-ul orasului din liga secunda, dintre Ripensia si ASU Poli, nu a dezamagit. Chiar daca s-a jucat in Ciarda Rosie, cand mult mai bine era sa se dispute pe stadionul Dan Paltinisanu, intalnirea a facut o propaganda buna fotbalului si chiar jocului ofensiv. Nu s-a jucat la asteptare, sau la greseala adversarului, cele doua echipe incercand sa aduca un plus prin jocul colectiv.

Ripensia a inceput mai bine, cu Mediop in prim-plan, dar inexact, ca in atatea alte ocazii la finalizare. Apoi Marius Popa a fost aproape sa deschida scorul dupa un corner batut de Calin Toma, in minutul 15, asta dupa ce Ghinescu nu a ajuns la o minge asezata de Predescu.

Oaspetii aveau sa deschida scorul printr-un gol superb din lovitura libera, in minutul 26. Atunci. Bilia a atins balonul pentru sutul lui Carol Taub, de la peste 25 de metri, care s-a dus la radacina barei din stanga lui Radulescu, 0-1. Pana la pauza, meciul a ramas „viu” ambele echipe avand posibilitati de a mai marca. Cele mai mari sanse le-au avut Predescu, de la oaspeti, si Adi Popa de la gazde, insa suturile celor doi nu si-au atins tinta.

Repriza a doua a inceput tot cu un joc deschis, gazdele alergand dupa egalare, in timp ce vizitatorii, sustinuti ca de obicei de o galerie numeroasa, nu s-au multumit cu avantajul minim. Cele doua echipe si-au impartit din nou ocaziile, Zaluschi, respectiv Sorescu fiind aproape de gol. Apoi, in minutul 64, Deian Sorescu, aflat intr-o forma excelenta, a centrat perfect pentru Krausz care a inscris pentru 0-2!

Calin Toma a avut sansa sa isi aduca echipa in joc, trimitand in transversala dintr-o libera de la 17 metri, apoi Plamada putea inchide meciul, ratand de la cativa metri. Pana la final, Ripi a avut posesia si multe sanse de a marca macar golul de onoare, dar Dur-Bozoanca a fost de neinvins astazi.

CITESTE SI: Bravo. Gestul impresionant al unor copii de la un liceu de elita din Timisoara in centrul orasului. Trecatorii au crezut ca au fost prinsi cu droguri

ASU Poli se impune astfel cu 2-0 si continua seria rezultatelor pozitive, trei victorii si o remiza in ultimele patru runde, in timp ce Ripensia ajunge la al zecelea joc fara victorie, sase infrangeri si patru egaluri.

Ripensia: I. Radulescu – Ad. Popa (cpt.), Stoi, M. Toma, Apro, C. Toma – Ad. Ungureanu, Laur. Tudor, Zaluschi – Dumiter, Mediop
Rezerve: D. Munteanu – Semeniuc, Vladia, Horcea, Mânecan, Bobina, Matis
Antrenor: Radu Suciu

ASU Poli: Dur-Bozoanca – Motreanu, Mera (cpt.), Bilia, Taub – Krausz, A. Ignea, C. Predescu – Ghinescu, I. Plamada, Sorescu
Rezerve: Fisteag – Giuricici, M. Staicu, Mard. Stancu, Tugui, Badauta, Coada
Antrenor: Bogdan Andone