Al patrulea esec la rand pentru baschetbalistii de la SCM Timisoara. Ultima infrangere vine de la Sibiu

TIMISOARA. Prim-divizionara de baschet masculin SCM a pierdut si la Sibiu, pentru a patra oara din patru in acest nou sezon si a treia oara in deplasare. A fost 90-78 pentru CSU Sibiu, dupa un meci foarte strans.

Primele doua sferturi au fost foarte echilibrate si s-au incheiat cu scor identic. Echipa violeta a inceput cu cinci-ul Randolph, Brown, Diculescu, Stojadinovic, Vukosavljevic si a condus cu 4-0 si 8-5. Gazdele au intors (11-8), dupa care au urmat numeroase rasturnari de scor, fara ca vreuna dintre formatii sa se desprinda la mai mult de două posesii.

Prima repriza a fost una foarte buna pentru jucatorii U23, care au fost cosgheterii celor doua echipe: Diculescu 10 puncte pentru echipa banateana, ex-timisoreanul Tohatan 11 puncte, pentru Sibiu.

Sibienii au intrat cu doua puncte avantaj la pauza mare (44-42), iar sfertul al treilea a urmat in buna parte scenariul din precedentele doua. Totuși, CSU a reusit un partial de 8-0, de la scorul de 58-55 pentru vizitatori, si a luat prima optiune la victorie.

Sfertul ultim a pornit de la 63-59 pentru gazde. Violetii s-au mai apropiat o data la o singura posesie (69-67), dupa o trita a lui Calota si un cos cu fault al lui Vukosavljevic, insa apoi ardelenii au inscris des din afara semicercului de 6.75 si au sprintat in invingatori.

SCM Timisoara: Vukosavljevic 24 puncte, 6 recuperari, 2 capace, Randolph 14 puncte, 3 recuperari, Calota 13 puncte, 4 recuperari, 4 pase decisive, Diculescu 10 puncte, 2 recuperari, Stojadinovic 9 puncte, 2 recuperari, 3 pase decisive, Brown 6 puncte, 8 recuperari, 3 pase decisive, 2 interceptii, Pesakovic 2 puncte, Komatina, Baciu. Sibiu: Philmore 16 puncte, 6 recuperari.

Urmatorul meci pentru baschetbalistii banateni este programat in 3 noiembrie, cand in sala Constantin Jude vine Steaua.