ACS Poli – victorie inainte de Antalya. Ripensia Timisoara, succes la primul joc in Turcia

TIMISOARA. ACS Poli va pleca vineri, 1 februarie, spre Antalya, acolo unde va fi cantonata timp de zece zile. Inainte de acest stagiu, ”alb-violetii” au sustinut astazi un ultim test, trecand cu 1-0 de Millenium Giarmata, formatie din cel de-al treilea esalon. Este a treia victorie, toate la limita obtinute de ACS, in tri jocuri disputate in ianuarie.

Unicul gol al partidei dominate de Poli a fost reusit in minutul 85 prin Codrea, acesta inscriind cu un sut sub bara, din fata careului mic. In minutul 75 Rogoveanu a scos un penalty, dar tot el a nimerit transversala cu sutul de la punctul cu var.

ACS Poli a jucat in alcatuirea: Contra (min. 46, Began) – Motreanu, Bilia, Ghidurea (min. 46, Pop), Olteanu – Munteanu, Rogoveanu, Oprea (min. 46, Codrea) – Golda (min. 60, Romanu), Draghici (min. 60, Stere), Birnoi (min. 46, Rosca).

Vineri, echipa se va deplasa în Antalya, din lot urmand sa faca parte toti cei enumerati mai sus, mai puțin Rosca, cel care nu a fost oprit de antrenorul Valeriu Rachita. In Antalya, gruparea banateana va mai primi intariri.

Altfel, aflata deja in Antalya de luni, Ripensia a sustinut astazi primul joc amical pe pamant turcesc. Banatenii s-au impus tot cu 1-0 in fata celor de la Daejeon Citizen (Coreea de Sud, Liga a II-a). Unicul gol al partidei a fost marcat de Zaluschi in prima repriza. Ripi va juca urmatorul meci, pe 1 februarie cu Celik Zenica (Bosnia si Herţegovina, Liga I).

Ripensia (prima repriza): Dobre – A. Popa, Hecsko, Apro, Ardelean – Burdet, Anghelina – Monea, Zaluschi, Cluci – Dumiter.
Ripensia (a doua repriza): Moldovan – Straut, Tinc, Tieranu, C. Toma – Dobie, Stoi – Chera, Istratescu, Simian – Badauta.