ACS Poli Timisoara vine acasa cu un punct! Desi merita victoria

O prestatie buna, presarata cu multe ocazii, sanse de gol, ratari si oportunitati care au trecut… pe langa! ACS Poli vine cu un punct dintr-una din cele mai lungi deplasari, desi merita mult mai mult.

FC Botosani a terminat la egalitate cu ACS Poli Timisoara, scor 1-1 (0-1), luni seara, intr-o partida din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal. Banatenii au deschis scorul în finalul primei reprize, prin spaniolul Javier Hernandez (45+1), botosanenii egaland prin Petre Ivanovici (74).

Elevii lui Florin Marin au ratat mai multe ocazii mari de gol: prin Hernandez (50, 64 — bara), Rufino (50, 52) si Marius Croitoru (64). Echipa gazda a ratat prin Hadnagy si Cordos, in prelungirile primei reprize (45+3).

Doar jucatorii echipei oaspete au purtat banderole negre pe brat, in semn de doliu pentru victimele tragediei din clubul Colectiv, banatenii meritand chiar victoria care nu a mai venit…

In tur, Poli s-a impus cu 1-0. Banatenii nu au nicio victorie in ultimele 6 etape de campionat, in care au inregistrat patru egaluri si doua esecuri. FC Botosani are doar o victorie in ultimele zece etape (patru egaluri, cinci esecuri).