ACS Poli Timisoara s-a calificat in semifinalele Cupei Ligii dupa ce a jucat in 10 timp de o jumatate de ora

TIMISOARA. ACS Poli Timisoara a trecut cu 2-1 de Concordia Chiajna in sferturile de finala ale Cupei Ligii. Gruparea timisoreana a jucat aproape o jumatate de ora cu un om in minus iar golul victoriei a venit dintr-o executie superba a capitanului Croitoru.

ACS Poli a deschis scorul in meciul cu Chiajna in minutul 13, dupa un penalty obtinut de Popovici. Artean a fost cel care a executat, Balgradean a respins, insa acelasi fotbalist timisorean a fost pe faza si a trimis in plasa. Pana la pauza Poli a mai ratat alte trei ocazii uriase. Popovici, de doua ori, si Barbut au scapat singuri cu portarul Chiajnei, insa au ratat de fiecare data tinta. In partea a doua Chiajna a trimis in teren doi jucatori ofensivi, insa fara rezultat in jocul echipei. In minutul 64, Barbut a scapat spre poarta Chiajnei, a cazut in careu, insa arbitrul a vazut simulare, desi timisoreanul a fost faultat. Centralul i-a aratat al doilea galben lui Barbut si l-a trimis mai repede la cabine. Concordia a inceput sa preseze si 10 minute mai tarziu a inscris prin Albu, dupa o pasa a fostului timisorean Melinte. Golul victoriei pentru Poli a venit in minutul 78, cand capitanul Croitoru a expediat un sut de la aproximativ 30 de metri care s-a oprit in vinclul portii lui Balgradean.

Am obtinut o victorie muncita si meritata. Baietii au luptat si si-au dorit acest lucru. Singurul lucru care ma face sa ii mai critic asa este ca am avut la un moment dat 3,4-0 usor si am complicat jocul. Am ratat enorm de mult din situatii unul la unul cu portarul. Nu stiu daca problema e concentrarea sau valoarea, dar sunt lucruri pe care le voi discuta cu baietii. Sunt nemultumit ca lipsesc multi jucatori. Poate am si eu o vina asa, pentru ca eu duc antrenamentele la intensitatea mare, la durata mare, si nu cred ca au fost obisnuiti asa… Dupa ce am avut ocazii sa facem 3 sau 4-0, daca dau vina pe arbitru, atunci chiar sunt neserios„, a spus la final antrenorul timisorean, Ionut Popa.

Am facut o prima repriza foarte slaba, in care am facut foarte multe greseli individuale si colective… Stiam ca Timisoara are cativa jucatori de viteza, ca vor face un joc de asteptare, astea au fost si discutiile pe care le-am avut cu jucatorii. Din pacate pentru noi ne-am pierdut capul in multe momente si am facilitat actiunile pe care Poli putea sa le puna in practica cu anumiti jucatori de viteza pe care ii are. Din punctul asta de vedere, Poli e o echipa care stapaneste foarte bine contraatacul, dovada si golurile marcate in meciul cu Craiova. Ne-a lipsit si concentrarea in multe dintre momente. Am avut o problema in ceea ce priveste marcajul si dublajul„, a spus dupa meci Emil Sandoi, antrenorul Concordiei Chiajna.

In penultimul act al Cupei Ligii, ACS Poli va intalni pe ASA Targu Mures, echipa pregatita de Dan Alexa. Pana la partida cu gruparea ardeleana, ACS Poli Timisoara va juca in campionat, sambata, de la ora 17.30, in deplasare, impotriva lui FC Voluntari.