ACS Poli Timisoara pierde dupa acelasi scenariu: unu pauza, doi final

Un meci ciudat, cu un arbitraj foarte slab, dar cu un final oarecum asteptat. ACS Poli a pierdut in etapa a 15-a a ligii secunde cu o echipa accesibila, aflata tot in zona periculoasa a clasamnetului, Aerostar Bacau. Ca in forte multe alte meciuri, banatenii au condus la pauza, dar au pierdut pana la sfarsit, 1-2 (1-0).

Conform obiceiului, elevii coordonati de pe margine de aceasta data de noul secund Cojocaru, dar si de celalalt secund, Savoiu, au inceput tare, si Draghici a deschis scorul din minutul 6, de la punctul cu var. Pana la finele primei reprize, ambele grupari si-au trecut in cont ocazii, dar tabela de pe Electrica a ramas nemodificata.

In partea secunda, violetii au inceput sa cedeze fizic, nervii au explodat in aer, asta si datorita unui arbitraj slab al lui Paul Unimatan, acesta din urma acordand doua 11 metri pentru oaspeti, dar eliminandu-l pentru proteste si pe Melinte. Vraciu a inscris ambele lovituri, facand 1-2.

Comedia a fost completa pe final, cand acelasi arbitru a dictat 4 minute de prelungire, dar dupa doar unul a fluierat sfarsitul jocului, ca dupa cateva parlamentari sa cheme jucatorii pe teren si sa lase totusi intalnirea pana in minutul 95.

Scor final, ACS – Aerostar 1-2, joc care arata imaginea fotbalului romanesc din ligile inferioare, plin de nervi, de lovituri de pedepse si de controverse. Plus arbitraje slabe.

ACS Poli: Smaranda – Harut, Melinte (cpt.), Basic, Daniel Filip – Dorin Codrea, David Pop – Motreanu, Birnoi, Golda – Draghici. Au mai jucat: Bocsan, Stere, Keita.