ACS Poli Timisoara obtine un punct nesperat la Mioveni

TIMISOARA. Daca in urma cu nu foarte multi ani cele doua orase se intalneau in prima liga, iata acum ACS Poli si Dacia Mioveni s-au intalnit intr-un meci fara prea mare miza in liga secunda. Spre lauda sa, echipa banateana, care este aproape condamnata, a reusit sa obtina un punct, oarecum nesperat. S-a incheiat Dacia – ACS 1-1, la pauza 0-0.

Partida a fost in mare parte dominata de argeseni, dar Ayza, Cosereanu si Druga nu l-au invins pe excelentul Smaranda, iar la cealalta poarta, Harut a fost periculos la o lovitura libera. Asa au stat lucrurile si in partea secunda. Argesenii au dominat autoritar, dar si banatenii au avut contre bune.

In cele din urma, gazdele au deschis scorul prin Nastasie in minutul 72, si se parea ca gazdele nu pot scapa victoria. Totusi, Draghici a egalat dupa o libera executata exceptional in minutul 77. Pana la final, banatenii au aparat rezultatul si vin acasa cu un punct, al saselea dupa 18 runde, dar ACS Poli ramane ultima in liga secunda.

ACS Poli Timisoara a inceput meciul în alcatuirea: Smaranda – Motreanu, Melinte (cpt.), Basic, Filip – Golda, Harut, Codrea, Birnoi – Stere, Draghici. Rezerve: Contra – Bocsan, Keita, Dobrincu, Foca, Chiriac, Pop.