ACS Poli Timisoara incheie sezonul asa cum l-a jucat, cu capul in pamant

Nimic bun nici in ultima etapa a campionatului pentru cei de la ACS Poli. Fosta prim-divizionara si-a luat adio de la liga secunda cu o noua infrangere, a 23-a. Trupa pregatita de Valeriu Rachita a pierdut in Colentina, in fata altei foste prim-divizionara, Dago-Getica, ex-Juventus, 1-3.

Desi partida nu mai avea miza, meciul a fost destul de alert si intens, cu faze frumoase la ambele porti. Oaspetii au deschis, deloc intamplator, scorul, prin Lucian Oprea, care s-a aflat la capatul unei faze lungi de atac, la locul oportun, 0-1, minutul 20. Gazdele au replicat rapid, si au egalat dintr-un penalty acordat cu destula usurita, Phillipe Nsiah transformanad de la punctul cu var in minutul 25. Dupa alte 3 minute, si tot dintr-o lovitura de pedepasa a punctat si Robert Grecu, 2-1 fiind si scorul pauzei, desi ambele echipe au mai avut ocazii de gol.

Gazdele au reusit sa isi faca finalul de partida lejer, dupa ce Nsiah a reusit dubla, punctand cu capul din apropiere, la o centrare excelenta a lui Musat, minutul 54, 3-1. Oaspetii au incercat sa isi joace cartea pana la final, dar nu au mai marcat, Sidorenco fiind cel mai aproape de reusita, trimitand in bara pe final.

Asadar, ACS Poli incheie cu un esec, 1-3, un sezon de cosmar in care a obtinut doar 29 de puncte, si reuseste contraperformanta de a retrograda in al doilea an la rand.

ACS Poli: D. Moldovan (cpt.) – Tigirlas, Ghidurea, Manolache, Vl. Olteanu – D. Codrea, L. Oprea (Badauta 56′), Buzan – Golda (Daminescu, 72), Stere (Ad. Chiriac 66′), Sidorenco.
Antrenor: Valeriu Rachita