ACS Poli Timisoara, de nerecunoscut. Evolutie superba in partida cu Farul

Se mai intampla si minuni. Daca in 19 partide a obtinut o singura victorie, iata ca ACS Poli incepe returul cu dreptul si obtine un succes de pus in catalogul cu minuni, 3-0 contra unei alte echipe necajite, Farul.

Dobrogenii au vizitat in aceasta perioada Timisoara de trei ori, peirzand aici cu toate cele trei divizionare din oras, fara sa marce vreun gol. Odata cu aceasta victorie, a doua din acest campionat, dupa acel 3-2 cu Ripensia din etapa a III-a, ACS Poli paraseste ultimul loc si preda lanterna Brailei, urmatorul adversar.

Partida a fost dominata in mare parte de banateni, insa si faristii au avut multe ocazii, dar si doua suturi in bara, unul chiar la 0-0. S-a intamplat insa si un lucru nedorit, accidentarea din minutul 11 al lui Dorin Codrea, care a avut nevoie de ambulanta pentru a parasi terenul.

Revenind efectiv la joc, primele doua goluri ale gazdelor au fost cu cap. Centrarea Birnoi in minutul 32, reluare perfecta a lui Denis Golda pentru 1-0, si centrare din corner Harut, iar Draghici a marcat, 2-0 in minutul 35, scor care avea sa ramana pana la pauza.

Si partea secunda a fost antrenanta cu multe ocazii la ambele porti, dar cireasa pe tot a „infipt-o” Giani Stere cu o foarfeca de manual in minutul 85. Victorie clara pentru banateni, dar salvarea de la retrogradare ramane atat de departe.

ACS Poli: Smaranda (M. Contra 68′) – Motreanu, Ivanov, Melinte, D. Filip – Golda, Harut, D. Codrea (Dav. Pop 19′), Birnoi – Stere (Bocsan 90+1′), Draghici.
Antrenor: Stefan Nanu