ACS Poli reuseste prima victorie in deplasare! Trupa lui Velcea s-a impus cu 2-0 in fata lanternei rosii, CSM Ramnicu Valcea

Cristian Boldea a marcat din nou pentru gruparea timisoreana, iar al doilea gol al celor de la ACS in meciul de la Valcea a fost reusit de Silviu Balace.

ACS Poli a inceput bine meciul cu CSM Valcea. Szekely a avut  in doua randuri ocazia sa deschida scorul, iar Trandu a ratat si el o ocazie importanta. Golul a venit in minutul 21 de la Cristian Boldea, care a ajuns la cinci reusite in acest sezon, urcand pe primul loc alaturi de  Voinea in clasamentul golgheterilor seriei a II-a .
Repriza secunda  a inceput cu o ocazie a gazdelor, Nkongue a trimis  cu capul, din careul mic, dar mingea a  ocolit spatiul portii lui Kirev(47). Peste doar zece minute, Balace avea insa  sa  majoreze  scorul pentru gruparea timisoreana. Mijlocasul lui Poli a primit o pasa buna de la Trandu, a driblat portarul si a inscris in poarta goala.

Szekely a avut sansa sa faca 3-0 peste doar un minut dar unul din fundasii gazdelor a reusit sa respinga mingea in corner. Valcenii au incercat sa replice prin Stoica , insa Kirev a fost pe faza(73). Inainte de fluierul de final Bostina a avut oportunitatea de a-si trece si el numele de lista marcatorilor dar mingea s-a lovit de transversala, scorul final ramanand de 2-0 pentru ACS Poli , care bifeaza astfel prima victorie externa.

ACS Poli a evoluat  in formula: Kirev – Nohai, Petrovic, Seroni, Marovic – Goge, Poparadu, Trandu, Balace – Boldea, Szekely. Au mai intrat: Bostina, Artean si Dobricean.