ACS Poli pierde la scor de forfait meciul cu U Cluj. Gruparea din Timisoara este foarte aproape de Liga 3

TIMISOARA. Anul trecut cu Steaua, Dinamo si CFR Cluj, din vara cel mai probabil cu Dumbravita, Ghiroda si Giarmata in liga a III-a. Este vorba despre decaderea rapida a echipei ACS Poli, foarte aproape si de retrogradarea matematica in Liga 3. Astazi o mana de „ajutor” in inregistrarea unei noi infrangeri pe teren propriu a dat-o arbitrul Critian Codrea din Baia Mare, care a stricat cu fluierul sau bunul mers al partidei.

Dupa un inceput echilibrat, in care antepenultima echipa din Liga 2 a jucat de la egal la egal cu a treia formatie din divizie, arbitrul amintit a inventat pur si simplu un penalty la o faza in care nu s-a intamplat nimic. Axente a zis pentru cadou si a deschis scorul, 0-1 minutul 17. Banatenii au dominat apoi clar prima parte, Codrea a trimis mingea in transversala, iar Paramatti si Uiy au fost aproape de gol dupa doua faze fixe. Calugher a luftat din careu, iar tabela arata la pauza un scor mincinos.

Poli si-a continua dominatia, Chemin si Sidorenco amenintand poarta vizitatorilor, si tot contrar cursului jocului, Abrudan a marcat dupa o lovitura libera, minutul 58, linistind jocul, 0-2. S-a facut chiar 0-3 in minutul 74, golgheterul Gavra marcand pe contraatac, la o faza suspecta de hent in atac. Dar suspect a fost per-total arbitrajul lui Codrea care a inclinat decisiv balanta in aceasta partida.

Concluzionand, ACS Poli – U Cluj 0-3, gazdele se pregatesc de Liga 3, iar U Cluj de prima liga… In sezonul trecut, Poli era in primul esalon, iar Clujul in Divizia C, dar acesta este fotbalul actual.

ACS Poli: D. Moldovan – Tigirlas, Paramatti (cpt.), Uyi, Olteanu (Chemin 46′) – D. Codrea (Oprea 80′), D. Munteanu (Stere 61′), Calugher – Buzan, Badauta, Sidorenco
Antrenor: Valeriu Rachita

U Cluj: Dur-Bozoanca – Al. Coman, Abrudan, Cordos, Berci – Greu, Giurgiu (cpt.), Hatiegan (Hordouan 78′) – Axente (M. Coman 60′), Pirvulescu (Chitosca 61′), Gavra
Antrenor: Bogdan Lobont