ACS Poli pierde dupa ce a condus la pauza, Ripensia Timisoara salveaza un punct pe final

TIMISOARA. Din nou evolutii slabe pentru fosta prim-divizionara ACS Poli şi pentru Ripensia. Violetii conduceau la pauza pe Chindia Targoviste, dar au pierdut in partea secunda, la fel cum au facut-o si in alte partide, in timp ce Ripi a egalat pe teren propriu Energeticianul in minutul 89.

ACS Poli este in cadere libera si inregistreaza inca un rezultat negativ pe teren propriu, intr-un meci in care merita totusi mai mult. Echipa pregatita de Stefan Nanu a aratat bine in prima repriza, a deschis scorul repede prin Giani Stere, minutul 8, si si-a creat destule ocazii, cea mai mare prin Tavi Draghici. In partea secunda insa, echipa a cazut, la fel ca in alte jocuri. Momentul psiholoic s-a priodus in minutul 65, cand Chindia a primiut usor un penalty, iar de acolo meciul s-a „rupt”. Mihai a egalat de la punctul cu var si nici dupa doua minute, dambovitenii au trecut in avanataj, la reusita lui Negut. In minutul 90, Mihai a stabilit scorul final, ACS Poli – Chindia 1-3, iar trupa violeta ramane penultima in clasament.

Pe stadionul Dan Paltinisanu, intr-o atmosfera trista cu putin peste 50 de spectatori, Ripensia a fost norocoasa sa obtina un punct in partida cu Energeticeanul Petrosani. Dupa o prima repriza slaba, oaspetii au deschis scorul in minutul 60, prin Stoenac. Chiar daca au dominat mare parte din joc, vizitatorii nu au plecat acasa cu toate punctele, deoarece Claudiu Apro a egalat in minutul 89, cu un sut frumos din 22 de metri, dupa o „indirecta”. Acest 1-1 nu o ajuta insa prea mult pe Ripi, care totusi urca pe locul 9, primul deasupra liniei de supravietuire, cu 9 puncte.