ACS Poli, invinsa de FC Arges. Banatenii au pierdut, 0-2, la Pitesti. Velcea: ‘Trebuie sa ne trezim, sa ne jucam sansa pana la capat’

Dupa trei victorii consecutive, echipa timisoreana s-a incurcat la Pitesti. Banatenii raman totusi pe primul loc, la egalitate de puncte cu Corona, care a pierdut in aceasta etapa in fata Damilei. Situatia nu este insa una foarte linistitoare, echipa din Maciuca apropiindu-se la trei puncte, in conditiile in care are, la fel ca si brasovenii un meci in minus.
Timisorenii nu au inceput rau meciul de la Pitesti, ba chiar au avut mai multe ocazii de poarta pe parcursul primei reprize, cele mai clare dintre ele fiind ratate de Szekely. Atacantul lui ACS Poli a trimis peste, din 7 m, in minutul 23, iar doua minute mai tarziu, a reluat pe langa poarta. Gazdele au inceput insa in forta partea a doua a jocului. Alin Popa a reusit sa finalizeze cu un sut din 6 metri un contraatac al echipei sale in minutul 48, iar peste doar trei minute, tot el a centrat pentru Ivanica, care a dus scorul la 2-0.
Timisorenii nu au mai reusit sa revina desi au mai avut cateva sanse de a inscrie prin Bostina sau Trandu. ACS Poli a incheiat meciul in zece, dupa ce Petrovic a vazut al doilea galben in minutul 81 si a fost eliminat.
”Am pierdut pe o relaxare a jucatorilor nostri, imediat dupa pauza. Din pacate, fotbalul este deseori nedrept. Dupa patru ocazii clare de gol in prima parte, in situatii in care jucatorii nostri au fost singuri cu portarul, am primit doua goluri in cateva minute. Din acel moment, desfasurarea jocului ne-a devenit defavorabila. Din nou am ramas in zece oameni, pe o lipsa de atitudine care da de gandit… Apoi am ramas in noua oameni in ultimele minute, la o problema medicala a lui Redjepi. Toate aceste lucruri, cumulate au contribuit la infrangere. Cu toate acestea, trebuie sa mergem mai departe increzatori sa ne indeplinim obiectivul. Nu avem alta varianta. Trebuie sa ne trezim repede, sa ne jucam sansa pana la capat!”, a spus antrenorul Valentin Velcea.
ACS Poli: Kirev – Redjepi, Petrovic, Seroni, Marovic – Barbut, Petre, Trandu(73′ Dobricean), Balace(67′ Poparadu) – Boldea(65’Bostina), Szekely.