ACS Poli invinge pe CSM Ramnicu Valcea si trece pe primul loc in serie. Vali Velcea: ‘Avem un Paste Fericit’

Echipa timisoreana continua drumul spre prima liga. Banatenii si-au consolidat pozitia de favoriti la promovare, dupa ce au reusit in fata echipei lui Alexandru Pelici cea mai categorica victorie a lor din acest sezon.
ACS Poli a deschis scorul inca din minutul 5 al meciului de pe „Dan Paltinisanu” prin Szekely, iar cu doua minute inainte de pauza Seroni a facut 2-0, reluand cu capul mingea, dupa o lovitura libera executata de Nanu.
Aceiasi jucatori si-au mai trecut o data numele pe lista marcatorilor si in partea a doua a jocului. Szekely a transformat in minutul 60 un penalty dictat dupa un fault al lui Plecanciuc asupra lui Nanu, iar Seroni a inchis tabela, in minutul 79, dupa un corner executat de Dobricean.
Cu aceasta victoirie  timisorenii au egalat din nou Corona la puncte si au trecut pe primul loc in seriea a II-a a esalonului secund.
“Totul cred ca a stat in potentialul mental al jucatorilor. Pentru ca avem calitate tehnica, am inceput sa muncim din ce in ce mai mult, am inceput sa avem atitudine si odata cu deblocarea perioadei psihologice in care am fost, una lunga, a venit o perioada normala. Ma asteptam la ea, pentru ca toti parametrii de pregatire au fost la standarde de Liga I. Vreau ca tot ce am construit in aceste noua luni de zile, in contextul in care am plecat de la zero, sa se finalizeze cu o performanta frumoasa si sa realizam fiecare dintre noi, de la primul finantator al clubului pana la ultimul om din club, ca ne vor astepta meciuri din ce in ce mai grele si situatii mult mai dificile si va trebui sa avem multa inspiratie pentru a le rezolva. La Liga a II-a, mai sunt foarte putin meciuri de jucat si de aceea cel mai important meci este urmatorul. Felicit toata echipa, tot stafful si jucatorii, toti sunt o echipa si cred ca am reusit sa avem pana luni un Paste Fericit, pe care-l doresc tuturor sustinatorilor de fotbal”, a spus Vali Velcea.
ACS Poli: Pap – Nohai, Petrovic, Seroni, Marovic – Barbut, Petre ( 83′ Artean), Poparadu, Nanu – Boldea (68′ Dobricean), Szekely (78′ Bostina).