ACS Poli continua sirul de victorii in amicale. Timisorenii i-au invins si pe sarbii de la Banat Zrenjanin

Alb-negrii au sustinut sambata primele reprezentatii in fata timisorenilor, dupa stagiul din Antalya si au aratat ca atat pregatirea cat si achizitiile facute in pauza competitionala au influentat pozitiv jocul echipei. ACS Poli a bifat contra echipei sarbe, a saptea victorie din acest an.

Vali Velcea a inceput meciul cu Banat Zrenjanin in formula: Pap-Nohai, Seroni, Petrovic, Marovic-Goge, Petre, Poparadu, Balace- Boldea si Dina, iar in repriza a doua au mai intrat:  Kirev, Nanu, Szekely, Trandu si Barbut.
Seroni a deschis scorul pentru gruparea banateana in minutul 28, reluand in plasa mingea trimisa din corner de Balace. ACS Poli a mai bifat insa pana la pauza si alte cateva ocazii clare de gol, prin Boldea, Balace si Dina, ultimul trimitand cu capul, pe  langa, din trei metri. Dar, in ciuda ratarii,  atacantul sosit in aceasta iarna a primit aprecieri, dupa joc, de la antrenorul Vali Velcea.
”Sunt foarte multumit de el, este un jucator cara cantareste mult in angrenajul echipei. Ramane ca sa si fructifice efortul pe care il face, sa dea si goluri. Eu i-am spus, mai in gluma, mai in serios, sa nu isi mai doreasca asa mult sa dea gol, ca nu o sa dea. Si s-a adeverit”, a glumit Velcea.
Sarbii de la Banat Zrenjanin au reusit sa marcheze si ei in amicalul cu ACS Poli prin  capitanul Jovic , dar tot trupa lui Velcea  s-a impus pe final. Golul victoriei timisorenilor a  venit de la gogheterul echipei, Cristi Boldea, care a marcat in minutul 90 cu un sut spectaculos.
”Am avut parte de un oponent pe masura a ceea ce ne doream. Ma bucur ca tot ce am construit si am pregatit in aceasta iarna se revede in jocul nostru, un joc de multe ori a fost stagnat, datorita starii terenului, dar eu cred ca am aratat ca putem juca un fotbal de calitate, combinativ si construnctiv, cu multe ocazii. Ma intereseaza mai putin rezultatul, important este sa vedem ce avem de facut pe mai departe si sa construim o echipa in spiritul adevarat al Timisoarei, care sa se bata in fotbalul romanesc, chiar de la anul, in primele locurui ale ligii intai”, a spus antrenorul Vali Velcea.
Pap semneaza luni
Evolutia lui Eduard Pap l-a multumit pe antrenorul Vali Velcea care si l-ar dori in echipa, chiar de la primul meci din retur, mai ales ca Marion Kirev, este suspendat pentru acest meci, din cauza cumulului de galbene. Portarul de 18 ani s-a alaturat echipei timisorene la revenirea din Antalya, dupa un stagiu de pregatire efectuat cu FC Vaslui si cel mai probabil luni isi va pune semnatura pe angajamentul cu ACS Poli.
”Este o varianta buna pentru jucatorii sub 21 pe care trebuie sa ii avem in teren. Daca va fi in poarta, mi-ar usura munca, pentru ca ar trebui sa bag doar inca un jucator sub 21 de ani. Desi, sincer, eu mi-as dori altceva. Eu as vrea sa jucam cu trei sau patru jucatorii sub 21 in echipa. E adevrat ca e greu, e de rabdare, de incredere, dar cu siguranta o sa vedeti jucatori tineri ai Timisoarei jucand in prima echipa, poate chiar Barbut sa fie unul dintre ei”, a mai spus antrenorul Vali Velcea.