Noutati :

Abdellatif Kechiche a castigat trofeul Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes 2013, cu pelicula La vie d’Adele

26 mai, 2013 - 09:47 PM
Autor: Anonim      
Categorie: EXTERN
0

Abdellatif Kechiche a castigat marele trofeu Palme d’Or, pentru filmul „La vie d’Adele”, la gala celei de-a 66-a editii a Festivalului International de Film de la Cannes ce s-a incheiat duminica seara.

Ceremonia de decernare a premiilor a fost prezentata de actrita Audrey Tautou. Juriul competitiei oficiale de anul acesta a fost format din Steven Spielberg (presedinte), Nicole Kidman, Ang Lee, Cristian Mungiu, Christoph Waltz, Daniel Auteuil, Vidya Balan, Naomi Kawase, Lynne Ramsay.

Lista completa a premiilor celei de-a 66-a editii a Festivalului International de Film de la Cannes.

Competitia oficiala:
Palme d’Or – „La Vie d’Adele” de Abdellatif Kechiche
Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) – „Inside Llewyn Davis” de Ethan si Joel Coen
Premiul de regie – Amat Escalante pentru „Heli”
Premiul pentru scenariu – Jia Zhangke pentru „A Touch of Sin”
Premiul de interpretare masculina – Bruce Dern- pentru „Nebraska” de Alexander Payne
Premiul de interpretare feminina – Berenice Bejo, pentru „Le Passe” de Asghar Farhadi
Premiul juriului – „Soshite Chichi Ni Naru /Like Father, Like Son / Tel Père, Tel Fils” de Kore-Eda Hirokazu
Caméra d’Or – „Ilo Ilo” de Anthony Chen
Palme d’Or pentru scurtmetraj- „Safe” de Moon Byoung-gon
Mentiune speciala pentru scurtmetraj: „Hvalfjordur”/ Whale Valley / Le Fjord des Baleine” de Gudmundur Arnar Gudmundssson

Un Certain Regard:
Marele Premiu – „L’image manquante”, de Rithy Panh
Premiul juriului – ‘Omar”, de Abu Assad
Premiul pentru regie – Alain Guiraudie, pentru „L’inconnu du lac”
Un certain talent – grupul de actori din „La Jaula de Oro”, de Diego Quemada –Diez
Prix de l’Avenir – „Fruitvale Station”, de Ryan Coogler.

Premiile criticii internationale FIPRESCI:
„La Vie d’Adele” de Abdellatif Kechiche (competitia oficiala)
„Manuscripts Don’t Burn” de Mohammad Rasoulof (Un Certain Regard)
„Blue Ruin”, de Jeremy Saulnier (Quinzainne des Realisateurs)

Premiile juriului ecumenic:
Marele Premiu: „Le passé/ The Past” de Asghar Farhardi
Mentiuni: „Miele”, de Valeria Golino, si „Like Father Like Son”, de Hirokazu Kore-eda

Semaine de la Critique:
Marele premiu – „Salvo” de Fabio Grassadonia si Antonio Piazza
Mentiune speciala: „Los Duenos”, de Agustin Toscano si Ezequiel Radusky
Premiul Découverte: „Come and play”, de Daria Belova
Premiul SACD – „Le démantèlement”, de Sébastien Pilote
Premiul Canal+ : „Pleasure”, de Ninja Thyberg.

Cinéfondation:
Premiul I – „Needle” de Anahita Ghazvinizadeh
Premiul al II-lea –”En attendant le degel” de Sarah Hirtt
Premiul al III-lea – „in acvariu” de Tudor Jurgiu si „Pandy/ Pandas” de Matús Vizár

Quinzaine des Réalisateurs:
Premiul Art Cinema – „Les Garçons et Guillaume, à table !/Me Myself and Mum”, de Guillaume Gallienne (Franta)
Premiul SACD – „Les Garçons et Guillaume, à table !/ Me Myself and Mum” de Guillaume Gallienne (Franta)
Mentiune speciala- „Tip Top” de Serge Bozon (Franta)
Premiul Europa Cinemas – „The Selfish Giant/ Le Géant Egoïste”, de Clio Barnard (Marea Britanie)
Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – „Gambozinos Dahus/ A Wild Goose Chas”, de João Nicolau
Mentiune pentru scurmetraj: „Pouco mais de um mês/ Un peu plus d’un mois”, de André Novais Oliveira.

Carrosse d’Or: Jane Campion
Queer Palm: „L’inconnu du lac/ A stranger by the lake” de Alain Guiraudie (Un Certain Regard)
Palm Dog: Baby Boy, din „Behind the Candelabra” de Steven Soderbergh

Rating

  • 0comentarii

recomanda prietenilor