A venit si prima infrangere. CFR Timisoara pierde la limita cu Sepsi Sfantu Gheorghe

TIMISOARA. CFR Timisoara a fost invinsa cu 1-0 in epilogul etapei cu numarul 8 al primei ligi de fotbal in sala pe terenul lui Sepsi Sfantu Gheorghe.

Intalnirea a fost una care a stat multa vreme sub semnul echilibrului, ambele echipe reusind sa inchida perfect culoarele catre poarta. In prima repriza cea mai mare ocazie a apartinut CFR-ului, care a trimis in bara prin campionul mondial Nemitanu. La pauza scorul era acelasi din primul minut, 0-0.

Si repriza secunda a inceput la fel, cu ambele formatii interesate mai mult sa se apere. Gazdele de la Sepsi au lovit bara in minutul 8, pentru ca un minut mai tarziu sa cada si golul. Faza a inceput de la portarul ardelenilor, Laszlo Pap, care a iesit cu mingea la picior pana la centrul terenului, i-a trimis in stanga lui Csog, care a trimis spre marginea careului, iar Matyas l-a invins cu un sut bine plasat pe Lungu.

CFR-ul a inceput sa atace mai hotarat, iar Anderson a lovit bara. Cateva minute mai tarziu, acelasi Anderson a trimis putin pe langa stalpul din stanga al portii lui Sepsi. Cu 5 minute inainte de final, Mihnea Toader a avut o ocazie monumentala, dupa o pasa din stanga, din numai un metru a trimis in transversala.
Cu trei minute inainte de final, Robert Lupu a decis sa joace cu portar jucator si tot el a fost cel care a imbracat si tricoul de goalkeeper. Putea fi 1-1, insa o foarfeca a lui Wellington, cand mai erau 10 secunde, a trecut pe langa poarta.

S-a incheiat insa 1-0, iar CFR ramane cu 21 de puncte, cu doua mai mult decat campioana United Galati, echipa pe care timisorenii o primesc vineri in propria sala.