A venit si momentul nedorit al primei infrangeri. Politehnica Timisoara a pierdut la Miercurea Ciuc

TIMISOARA. „Echipa suporterilor” a inregistrat astazi primul esec din actualul sezon, dupa cinci meciuri in care aduna trei victorii si doua remize. Poli a ratat mult in prima parte, apoi in repriza secunda un gol norocs si o greseala in defensiva au facut diferenta, harghitenii impunandu-se cu 2-0.

Tavi Benga a inceput curajos meciul, fara Axente, care pare iesit din forma in acest debut de sezon, dar cu Plazonja in atac, cu debutantul Deronja in poarta, in locul „italianului” Borbei si cu tanarul Andrei Doru ca mijlocas ofensiv.

Politehnica a inceput bine jocul, iar in minutul 13, Popovici a ramas singur cu Rybansky, dar nu l-a putut invinge din 5 metri… Pentru el probabil e mai usor sa inscrie spectaculos de la mare distanta. Violetii au ramas in atac si Plazonja a avut si el doua sanse de gol, una in urma unei lovituri cu capul, care a trecut milimetric pe langa poarta, iar alta cu un sut de la distanta retinut de portarul advers. Singura mare sansa a ciucanilor a venit in minutul 43, cand dupa o centrare din lovitura libera, Palmes a trimis din apropiere, peste poarta.

In partea secunda, gazdele au fost mai prezente in joc, asta dupa o prima parte dominata de banateni. In minutul 52, arbitrul Eduard Ionita din Galati a acordat destul de usor un penalty pentru gazde. Eder a tras in stanga poartarului, care cu un reflex bun a respins in lateral. Soarta parea sa le zambeasca violetilor, care la faza urmatoare au recuperat bine in careul advers prin Plazonja, care putea obtine si 11 metri la acea faza, dar acesta a asezat balonul pentru acelasi Popovici, care nu a inscrius de la aproximativ 13 metri, pozitie centrala.

Dupa toate aceste faza, balanta s-a inclinat spre gazde. Bor a batut bine o libera de la 25 de metri, iar mingea a sarit norocos din trasnversala la Meszaros, care a inscris cu toata opozitia lui Scutaru. Politehnica nu a mai fost convingatoare in atac, desi a incercat, iar Meszaros a reusit dubla in minutul 82, profitand de o gafa colectiva in defensiva.

2-0 pentru FK Csikszereda, iar Poli ar putea parasi podiumul dupa aceasta etapa…

ASU Politehnica: Deronja – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile, Coadă, Al. Munteanu, Popovici, A. Doru, Codrea, Plazonja
Rezerve: Murariu – Alin Manea, D. Radu, Bg. Vasile, Ivanovici, Toader, Al. Popescu, Axente, Casado
Antrenor: Octavian Benga