A doua infrangere in EuroChallenge pentru BC Timisoara! Leii au cedat in fata echipei maghiare Szolnoki Olaj

Dupa ce au pierdut in deplasare la Oldenburg, elevii lui Predrag Badnjarevic s-au vazut invinsi si pe teren propriu de Szolnoki Olaj, iar sperantele pentru locul II in grupa F a EuroChallenge s-au diminuat in acest moment.

Echipa maghiara a inceput in forta partida de la Sala Constantin Jude, lasandu-i fara replica pret de aproape 4 minute pe timisoreni. Archie a marcat primele puncte pentru BC Timisoara, dupa ce Szolnoki Olaj avea deja  9-0 pe tabela. Diferenta in favoarea oaspetilor a ajuns la 12 puncte in minutul 5 (4-16), insa timisorenii au reusit sa reduca din handicap pana la finele primului sfert(22-27), 10 din punctele alb-violetilor fiind inscrise de Jovanovici, iar 9 de Archie.
Pe debutul sfertului II, ”leii” s-au apropiat la doar 2 puncte(25-27) dar nu au reusit egalarea. Maghiarii au ajuns din nou la un ecart de 12 puncte, 39-51 in minutul 19, iar la pauza scorul a fost de 41-51.
Cursa de urmarire a continuat si in partea a doua a jocului. Diferenta maxima in favoarea celor de la Szolnoki a fost atinsa in minutul 28, (52-70). Elevii lui Predrag Badnjarevici s-au apropiat la 8 puncte la finele sfertului trei(64-72), insa diferenta dintre cele doua echipe si-a spus cuvantul si in ultimul sfert, echipa maghiara, sustinuta la Timisoara de peste 200 de suporteri, impunandu-se in final cu 93-80.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Jovanovic, cu 22 de puncte reusite, urmat de Archie cu 14 puncte reusite. De partea cealalta s-a remarcat Simon cu 20 de puncte.