A doua infrangere din acest sezon pentru BCM Danzio! Panterele roz au cedat in deplasare la Sportul Studentesc, 56-70

Baschetbalistele timisorene nu au reusit sa repete jocul bun din meciul de miercuri cu Alba Iulia, fiind invinse la Bucuresti de Sportul Studentesc la 14 puncte diferenta.
Gazdele au condus pe toata durata meciului, din cea de-a 10-a etapa a Ligii Nationale. Sportul Studentesc a castigat primul sfert la 12 puncte diferenta, 29-17, iar in debutul sfertului doi, diferenta a ajuns la 13 puncte(34-21).
Timisorencele au mai redus din ecart pana la pauza(42-33), dar in sfertul trei, „panterele”  nu au reusit sa marcheze decat 6 puncte, din care patru din aruncari libere.
Echipa bucuresteana a avut un avans de 15 puncte(49-34, in minutul 22), dupa care vreme de aproape 5 minute, niciuna dintre cele doua echipe nu a mai reusit sa marcheze. Reusita lui Erak a dus la un ecart de 17 puncte pentru Sportul(27′), iar inainte cu zece minute de finalul jocului tabela arata scorul de 55-39.
„Echipacii” s-au apropiat la 9 puncte(58-49, min. 34), dar nu au avut forta sa incerce egalarea. „Panterele roz” au castigat la limita sfertul patru(17-15), vazandu-se invise in final cu scorul de 70-56.
Cea mai buna marcatoare a meciului a fost Hoskins, de la Sportul Studentesc, cu 24 de puncte, iar de la Danzio, cele mai multe puncte au fost reusite de Tiffany Brown, 21.