A doua infrangere consecutiva pentru ‘lei’. BC Timisoara a cedat, 78-93, la Targu Jiu, in cea de-a 8-a etapa a Ligii Nationale

Dupa infrangerea suferita saptamana trecuta, pe teren propriu in fata celor de la CSM Oradea, trupa lui Tudor Costescu a fost invinsa sambata, in deplasare, de Energia Rovinari.
Gazdele au inceput foarte bine jocul si in minutul 3 conduceau deja cu 7-0, prin reusitele lui Troupe si Darby jr. „Leii’ au reusit sa recupereze si sa se apropie la doar un punct pana in minutul 7 (9-8), dar in mai putin de doua minute, cei de la Rovinari au reusit o serie de 6 puncte consecutive si au refacut ecartul initial (15-8), ecart care avea sa creasca si mai mult pana la finele primului sfert (23-13).
Trupa lui Costescu a reusit sa reduca diferenta la 6 puncte (29-23, min.16), insa doar pentru moment pentru ca Energia a revenit repede, gazdele iesind la pauza cu 13 puncte avans (44-13).
Situatia nu s-a schimbat nici in sfertul al treilea. Jovanovici si compania nu au reusit sa se apropie la mai putin de 6 puncte(52-46), iar pe debutul ultimelor zece minute de joc diferenta a ajuns la 14 puncte in favoarea celor de la Rovinari(68-54), care, in final, au reusit sa se impuna cu 15 puncte avans (93-78).
Tremayne Johnson a fost cel mai bun marcator al alb-violetilor in meciul de la Targu Jiu, cu 19 puncte, urmat de Vladimir Panic, cu 16 puncte si nou-venitul Jason Conley, cu 11 puncte. De la gazde s-a remarcat Louis Darby Jr., cu 23 de puncte.