TIMIȘOARA. Au alergat de la unul la altul. Pompierii n-au avut liniște în ultimele două săptămâni în Timiș.
Peste 100 de incendii de vegetație uscată și miriște, dar și de culturi agricole s-au produs și au afectat 450 de hectare de teren.
CITESTE SI: VIDEO. Ard zeci de hectare de vegetatie langa Timisoara. Pompierii se lupta cu flacarile
„Dintre acestea, peste 200 de hectare reprezintă culturile agricole cuprinse de aceste incendii. Cele mai multe incendii care au cuprins lanurile de grâu și orz au avut loc în localitățile Otelec, Gherman, Toager, Valcani.
Facem apel către cetățeni să manifeste prudență în utilizarea focului deschis în zonele cu uscăciune avansată ori în perioadele caniculare.
De asemenea, resturile de la țigară pot genera incendii. NU le aruncați la întâmplare!„, au transmsis reprezentanții ISU Timiș.
Aceștia reamintesc că incendierea terenurilor se sancționează de către Garda de Mediu cu amendă de la 7.500 de lei la 15.000 pentru persoane fizice și de la 50.000 la 100.000 pentru persoane juridice.
Pareri
Sigur ca toate suprafetele au fost asigurate……la ce pret primesc pe tona nici nu merita sa le recoltezi…..!!!!! Tinand cont de conditile climatice din acest an Baieti de la achiziti au mai introdus inca 3 criteri de evaluare pe langa tonaj….!!!!Si sa mai spuna cineva ca ministru Barbu nu se preocupa de bunul mers al……ACHIZITORILOR care de altfel sustin din plin agricultura ROMANEASCA…..!!!!! Cum e chestia aceia cu satul fara caini……
Sunt f. multi conducatori auto „corecti” (HA,HA, HA) care fumeaza la volan si apoi arunca tigara aprinsa pe geamul masinii, uneori chiar catre/in masina vecinului.
Imaginati-l pe acest „cetatean cinstit” circuland pe drumuri de țara, conform scenariului, si apoi evetualele consecinte!
Rog eventualii impricinati sa nu intre „la atac”.