80 de minute de la egal la egal contra campioanei! Apoi, cosmar pentru fetele de la CFR Timisoara

TIMISOARA. Ultimul meci al etapei a 17-a a Superligii de fotbal feminin s-a disputat pe arena CFR, unde „leopardele” pareau victime sigure in fata „olimpicelor” din Cluj, deja campioane cu multe etape inainte de final. Fetele de la CFR au fost insa extrem de curajoase si timp de 80 de minute pareau ca pot obtine macar o remiza, in fata echipei care avea 16 victorii din 16, 130 de goluri marcate si doar 4 primite.

Fetele de la Gara Mare au reusit sa deschida scorul prin super-reusita Loredanei Sas un lob de la aproape 40 de metri, apoi s-au aparat cu indarjire, pana spre finalul primei parti cand Ciolacu a egalat cu un sut in vinclu.

In partea a doua Olimpia Cluj a atacat cu tot efectivul, in timp ce Timisoara s-a aparat cat a putut si a incercat cateva atacuri taioase. In minutul 81 inca era scorul de 1-1 si se parea ca gazdele pot tine de scor. A urmat insa o execfutie excelenta, semifoarfeca – Ciolacu, 1-2, iar pana la final ardelencele s-au dezalantuit, in timp ce banatencele au gazut fizic si psihic dupa acel gol. S-a incheiat 1-6, au mai marcat Varafu (2), Voicu si aceeasi Mihaela Ciolacu.

CFR pierde clar, dar dupa ce a dat totul in meciul de astazi si ramane pe locul secund cu doua meciuri pana la finalul Superligii, doua meciuri pentru un argint foarte dorit, greu de obtinut, nu insa si imposibil.

CFR Timisoara: Durla, Suvet, Molnar, Bistrian, Heisu, Ion, Ababei, I. Voica, M. Voica, Sas, Grigore. Au mai jucat: Ienovan, Biris, Obrad si Scurtu.

Olimpia Cluj: Boanda, Havristiuc, Bortan, Meluta, Giurgiu, Indrei, Vatafu, Voicu, Batea, Lunca, Ciolacu. A mai jucat: Tarasila.