18 iunie 1990, ziua cand banateanul Roti l-a facut mic pe marele Maradona

Suntem la Napoli, pe 18 iunie 1990, acolo unde Maradona este zeu. Jucam cu Argentina, campioana mondiala en-titre si avem nevoie neaparat de un punct pentru a iesi din grupe, o premiera in istoria participarilor noastre la Mondiale.

Meciul este foarte greu, echipa din Tara Tangoului trage mai mult pentru Rusia, care umileste in celalalt joc Camerun, echipa deja calificata in optimi. Argentina are arme redutabile, bineinteles Maradona, alti campioni mondiali in primul 11 ca Jorge Burruchaga, Jose Basualdo, etc dar si staruri precum Claudio Caniggia. Noi defilam cu ce avem mai bun la Steaua si Dinamo, plus olteanul Gica Popescu. La mijloc il avem pe banateanul Iosif Rotariu. Acesta face un meci perfect si il anihileaza total pe Maradona, care nu reuseste nimic in acest meci. Totusi, centreaza din corner pentru Monzon care deschide scorul in minutul 62. La 0-1 suntem eliminati, dar continuam sa dominam Argentina si golul pica logic, il reuseste Balint, 1-1 si mergem mai departe.

Este meciul in care Roti l-a facut mic pe Maradona si in care Balint a adus calificarea. Din pacate, eram eliminati in optimi de Irlanda, dupa ce am dominat copios 120 de minute…

Si daca tot e vorba de 18 iunie, sa ne amintim ca pe acea data, dar in 1994 jucam in cel mai frumos Mondial al nostru,in SUA si debutam cu o victorie incredibila, 3-1 contra Columbiei, una din marile favorite la castigarea trofeului. Ne aducem aminte cu placere de dubla lui Raducioiu, dar si de reusita de pe alta planeta a lui Gica Hagi! Si in acel meci juca un banatean de poveste… Dorinel Munteanu.